Get Adobe Flash player
Home DAKAR 2011 Dakar Kolomého nezlomil

Dakar Kolomého nezlomil

Hodnocení uživatelů: / 2
NejhoršíNejlepší 

Image

Ještě tři měsíce si po operaci nesedne na židli Martin Kolomý ze Starého Města, účastník letošní Rallye Dakar v jižní Americe.

Martin Kolomý a jeho spolujezdec Jarda Lamač se zranili ve třetí etapě Rallye Dakar 2011. Jarda Lamač podstoupil první operaci v Jižní Americe, další jej čekala v Liberci. Martina Kolomého operovali na neurochirurgickém oddělení olomoucké fakultní nemocnice. Kolomý může nyní jen chodit nebo ležet. „Po těch třech týdnech, co jsem ležel v nemocnici, jsem úplně hotový. Opravdu zatím pouze sbírám síly,“ řekl Martin Kolomý.

Osudový skok v Tatře, který vyústil ve zranění posádky, označuje za shodu nešťastných náhod. Podobné a ještě delší skoky s kamionem absolvuje Kolomý běžně. „Letěli jsme, byla tvrdá pista a o jeden větší skok jsme chytili spodkem vozu: Jarda křičel: brzdi. Skočil jsem na brzdy, jen jsme se zhoupli,“ popsal kolizi Kolomý. Poté už Jarda Lamač jen volal, že nemůže hýbat nohama, Kolomého nezvykle hodně bolelo v zádech.

Kolomý zjistil, že nemůže chodit. Bolesti si užil ještě daleko víc. Než se dostal do letadla zpět do Evropy, stačil ho tamní zdravotnický personál upustit i s nosítky na zem. „Pořadatelé tyto věci zmáknuté nemají. Jsou za námi ve zdravotnictví tak čtyřicet let,“ uvedl Kolomý. V zádech má nyní destičky, lékaři zranění vyčistili a po roce mu chtějí destičky vyndat. Zranění ho vyřadilo na nějaký čas z pracovního procesu, nemůže sedět a papírovat.

Kolomý věří, že do třech měsíců do práce naskočí. Už se přitom těší na další ročník rallye, kam sice nechce jet jako závodník, ale pouze jako manažer a organizátor Czech Dakar Teamu. Podle toho, jak se vyléčí, uvažuje o závodní účasti v roce 2013. „Toho, že by naše Tatra zůstala stát někde v garáži se opravdu nebojím,“ usmíval se Kolomý, jehož posádka letos kvůli kolizi odstupovala z šestého místa v celkovém pořadí.

„S ohledem na mé zranění to byl můj vůbec nejhorší Dakar, kterého jsem se zúčastnil. Kdyby se člověk naboural, auto lehce opravíme. Horší je to v případě zranění,“ smutně konstatoval Kolomý. Jak říká, třicet procent závodních kamionistů z Dakaru má zlámaná záda, a jde tedy o typické zranění soutěžních jezdcůrallye. Tak jako například otec a syn Lopraisové. „Opatrnost v závodě není na místě. Pokud bych jel pomalu, to nikam nemusím jezdit. Můžu zůstat klidně doma a koukat se na Dakar v televizi,“ podotkl Kolomý.

Karel Janeček