Get Adobe Flash player
Home DAKAR 2011 Deník Ivo Kaštana: Objevila Amerika Dakar, nebo Dakar Ameriku?

Deník Ivo Kaštana: Objevila Amerika Dakar, nebo Dakar Ameriku?

Hodnocení uživatelů: / 3
NejhoršíNejlepší 

Image Mezi ohromným množstvím zpráv a zpráviček, které se hrnuly z letošní Rallye Dakar, mě snad nejvíc zaujala tato: " V červnu 1985 zakladatel závodu Thierry Sabine na tiskové konferenci hovořil o své cestě po Argentině a Chile."

Spousta fotografií a map měla dokázat, že se jedná o reálný projekt dálkového maratonu.

Eduard Nikolajev s kamionem Kamaz v 9. etapě rallye Dakar 2011.   foto: AP

Sabine tehdy asi neměl důvod Afriku opustit, spíš šlo o to, že objevil úžasné destinace pro další závod podobný Dakaru. Nebýt jeho tragické smrti v lednu 1986, mohli jsme dnes slavit čtvrtstoletí například "Rallye Buenos Aires".

Informaci pustil do světa ředitel závodu pan Lavigne s tím, že Thierrymu by se současný Dakar určitě líbil a že má v hlavě něco jako grand slam ve čtyřech jihoamerických státech.

Není důvod tvrdit, že tomu tak není. Dakar nezdegeneroval, a protože snad není slovo opačného významu, řekněme, že nabral definitivně nový kurs. V Jižní Americe nabízí účastníkům i příznivcům vše, proč je tak populární a sledovaný. Snad kromě ticha Sahary a nenapodobitelného místa cíle, Růžového jezera u města Dakar.

Nepohoršujme se ani nad názvem rallye samotné, vždyť Marathon je městečko v Řecku a běhá se i v New Yorku. I já jsem si musel na jihoamerické vydání zvyknout a poctivě přiznávám, že tímto způsobem byla dakarská rallye zachráněna od zániku. Tedy ve své megavelkolepé podobě.

GP2, gétéčka a další nabízejí skvělé souboje a podívanou, stejně ale koukáme nejvíc na sterilní Formuli 1 a do afrického Dakaru se jezdí dál. Na podzim sympatický Heroes Legend z Paříže a v prosinci Africa Race. Máte-li sen, račte si vybrat dle odhodlání a velikosti vaší peněženky.

Vyhnu se tomu, abych jakkoli hodnotil českou účast. Už jen samotný fakt, že tolik Čechů se postaví na start, je důvod k hrdosti. Například z Maďarska ještě nedávno jezdilo tolik týmů, kolik jsme my nikdy neměli, hovořilo se o startu z Budapešti, pořádali náhradu za zrušený ročník 2008 Central European Rallye a dnes? Nikde nikdo.

Při troše štěstí jsme klidně mohli vyhrát dvě ze čtyř kategorií a sluší se připomenout úspěch Toma Tomečka na Africa Race. Česka vlajka byla na cílové rampě, i když víc je těch zklamaných.

Někteří už vědí jak vylepší techniku, jiní si uvědomí, že Dakar je maraton a sprintovat od startu mohou bohatí a velezkušení.

Dnes už jen hlavou Dakar vyhrát nelze, ale zaděláno na úspěch je. Příklad? Kamarád Jacek Czachor dle mé kalkulačky průměrně dojížděl kolem dvacátého místa, ovšem celkově je mezi motocykly desátý!

Užil jsem si tento Dakar velmi, z domova, u internetu a televize. Návrat rozhodně nechystám, ale podívat se do tepla bych se zase někdy mohl. Jen teď nevím, jestli není lepší psát doma u počítače tento deník.

Ivo Kaštan