Get Adobe Flash player
Home DAKAR 2011 Dakar se do Afriky nevrátí

Dakar se do Afriky nevrátí

Hodnocení uživatelů: / 1
NejhoršíNejlepší 

Image

Na konci minulého ročníku Dakarské rallye organizátoři ještě připouštěli: Mohli bychom se do Afriky vrátit. Tentokrát ale dali jasně najevo, že slavný závod bude pokračovat v Jižní Americe.

JAKO V AFRICE. Dakaru v Jižní Americe nic z krásy afrických pouští neubylo.   foto: AP

Dakar se potřetí odjel v Argentině a Chile, v neděli 16denní maraton skončil v Buenos Aires. A přestože pořadatelé zaznamenali méně diváků než v předchozích ročnících, změnu dějiště neplánují.

Místo toho chtějí udělat motoristické etapy ještě mezinárodnější - Dakar by v příštím roce mohl expandovat do Brazílie, Paraguaye a Peru.

Ředitel závodu Etienne Lavigne je nakloněný myšlence zařadit do itineráře více zemí. "Každý rok se snažíme přinést nový nápad," povídal Francouz. "Myslíme si, že by mohlo být dobré otevřít závod pro další země."

Definitivní rozhodnutí o nové podobě rallye padne v březnu a "všechno záleží na úřadech jednotlivých zemí," vysvětlil Lavigne.

Ředitel závodu už potvrdil, že Argentina, Peru a Brazílie oficiálně požádali o možnost hostit některou z etap. Vedoucí organizačního týmu David Castera přesto tvrdí: "Nepřidáme víc než dvě nové země ke stávající Argentině a Chile. Pro tuto chvíli jediným, kdo má pořadatelskou jistotu, je Argentina."

V chilském tisku se objevily zprávy o ambicích získat do země finiš závodu a vyfouknout ho Argentině. "Usilujeme nejen o to, aby Dakar přes Chile projel, ale měl by u nás i skončit," citoval server livingperu.com chilského prezidenta Sebastiána Piñeru.

Jenže jeho naděje možná naruší touha Peru dostat se na trasu slavného závodu. "A máme k tomu dobré šance," věří Arturo Woodman, prezident Sportovního institutu v Peru.

Vize ředitele závodu tak znovu jasně dokazuje, že Dakar se "domů" nevrátí. Z Afriky byl přesunut z bezpečnostních důvodů, po zabití čtyř francouzských občanů a tří mauretánských vojáků v prosinci 2007. Ročník 2008 tak byl těsně před startem zrušen, od následujícího roku startoval za Atlantikem.

Místo něj se na černém kontinentu jezdí Africa Race a jako kdysi Dakar končí v Senegalu. Letos ho ve svém kamionu ovládl Tomáš Tomeček.

"Pro mě je opravdový Dakar ten v Africe," tvrdil český kamioňák v MF DNES. "A příští rok? Vůbec nevím, jestli u mě vyhraje Afrika, nebo Amerika."