Get Adobe Flash player
Home AKTUÁLNÍ ZPRÁVY Dakar news Pavel Ort odešel do motocyklového nebe

Pavel Ort odešel do motocyklového nebe

Image Ve věku 66 let odešel průkopník české účasti na Dakaru na dvou kolech, předchůdce dnešních Davidů Pabišků, Honzů Veselých a spol., Pavel Ort.

Bylo to v roce 1988, v mnoha ohledech legendárním a nepřekonaném ročníku. Největší účast v historii, první vítězství našich kamionů, první účast českého novináře v celém ročníku (Jan Králík) a také první účast českého motocyklisty. Pavel Ort, jezdec s mimořádně bohatými zkušenostmi z motocyklových soutěží enduro, ve 44 letech nastoupil na start s číslem 132 jako naprostý nováček, zabezpečením nejamatérštěji z amatérů, jen s batohem na zádech. K dispozici měl přestavěný stroj Jawa s motorem Rotax 560.

V prologu obsadil téměř zázračné 19. místo, ale cestou do přístavu nastala celá série zmatků, která vrcholila ztrátou průjezdní karty a vzdáním se pokračování v závodě. Když Ort dojel do centrály firmy Strager, která odbavovala na Dakar naše kamiony, dostal okamžitý pokyn uhánět do Séte, vybaven dostatkem peněz, aby se ještě dostal na loď. Po penalizacích kles na 177. místo, ale do Afriky se dostal, zůstal proti poušti sám se svou motorkou.

V Africe urazil 4 etapy, které patřily k nejtěžším, dojel až do jihoalžírského Tamanrassetu. Ze 177. místa v Alžíru se během prvních čtyř etap, v nichž odstoupila plná polovina startovního pole (!!!) dokázal prokousat až na 48. místo. Ještě v poslední etapě dojel 23.! Bohužel, právě v této etapě se nevyhnul pádu, který odnesla čtyři žebra zlomeninami – ale i s nimi dosáhl v etapě takového výsledku.

Ortova průkopnická mise tak zůstala nenaplněna. Nezbývá než povzdechnout při pomyšlení, jak mohl Ortův výsledek vypadat, byť bez jakéhokoli zázemí, kdyby nedošlo k peripetiím cestou do přístavu a kdyby jel severočeský soutěžák stále dál…

Češi se pak na Dakar v jedné stopě dlouho nepodívali. Po revoluci se prostředky sháněly těžko a Dakar jako závod musel o přízeň případných sponzorů těžce bojovat. Podařilo se to až v roce 1994 dvojici Bohumil Poslední a Libor Podmol. Konzistentní česká účast v jedné stopě se datuje až od roku 1996, kdy do Dakaru vyjel, za podobných podmínek jako kdysi Pavel Ort, Ivo Kaštan.

Krátkou, ale intenzivní stopu Pavla Orta na Rallye Dakar popsal neopakovatelným způsobem Jan Králík v knize Peklo zvané Paříž-Alžír-Dakar, dodnes vzývané bibli českých dakaristů…

Jiří Vintr