Češi pilují na Dakar
Zatímco s koncem roku končí motoristická sezóna, účastníci proslulé Rally Dakar (paradoxně pořádané již po třetí v Jižní Americe se startem i cílem v Buenos Aires a okruhem téměř 5.000 km) mají na pilno, protože jejich chvíle právě přichází.
V průběhu listopadu se bude naloďovat technika ve Francii a hned po vánočních svátcích odcestují závodníci za oceán do rozpáleného Buenos Aires na start dalšího ročníku nejznámějšího vytrvalostního závodu.
Dakar se trénuje na Slovensku
Pro testování svých speciálů si už několik let naše týmy vybírají vojenský prostor poblíž Senice na Slovensku, který je skutečně za humny a díky písečnému podloží a množství dun nejlépe nasimuluje prostředí závodů v Chile a Argentině.Tatra a Liaz na Dakaru
Jako první si v podzimním termínu v půli října zatrénoval Marek Spáčil s Martinem Kolomým a překvapením sezóny – Davidem Vršeckým. To je patrně největší senzací sezóny, když tento dvojnásobný mistr Evropy v závodech silničních tahačů usedá jako druhý pilot do kabiny dakarské Tatry. Myšlenka se rodila v hlavě Davida už asi dlouho a když pak absolvoval jízdu v dakarském speciálu MAN s Robertem Randýskem při akci MAN v pískovně Ledčicích, řekl, že je to už nějaké znamení a že přes zimu, kdy se nejezdí okruhy, je stejně mrtvé období, tak proč jej nevyplnit další aktivitou…Spojitost s Buggyrou je i ve stejné značce hnacího agregátu Caterpillar, kterým letos Marek Spáčil nahradil původní problematický Deutz. Americký motor by měl být výrazně spolehlivější a výkonnější, nevýhodou je jen větší hmotnost, mechanici si navíc museli poradit s jeho zástavbou do vozidla a sladěním z dalšími prvky hnacího řetězce – spojka, převodovka…
V Senici se osvědčil a nyní s ním už celá posádka „testuje“ na ostro závod v Africe.
Zatím se vyskytl jen problém s hliníkovými ráfky, které při určitém huštění pneumatik (nízký tlak pro pískové podloží), neudrží vzduch a dochází k uvolnění pneumatiky.
Oslavy svátku založení samostatného českého státu zase využil pro testování tým Aleše Lopraise, který rovněž zapracoval na modernizaci svého tatrováckého podvozku a bude určitě i tentokrát chtít šlapat na paty ruské sborné v podání KAMAZ týmu.
První listopadový víkend se na Slovensko vydal i tým Tomáše Tomečka s oběma speciály, tedy Tatrou Tomáše Tomečka a Tatrou Andreho Azaveda. Pilot Azavedo tentokrát nedorazil, takže se za volantem střídal Vladimír Martinec s dalšími piloty týmu, zatímco Tomáš Tomeček neúnavně vozil novináře a pozvané návštěvníky ve svém oranžovém speciálu.
Nejedeme na Dakar, protože jedeme do Dakaru
I Letka tým má překvapení, protože se tým před Dakarem dělí. Jedna parta s Azavedovým speciálem putuje do Argentiny, druhá část s Tomášem Tomečkem jede na africký závod, konaný ve stejném termínu.Jak říká Tomáš Tomeček – „Nejedeme na Dakar, protože jedeme do Dakaru... Je opravdu zajímavé, že i po mnoha změnách tras a zvláště pak nyní po konání rallye na americkém kontinentu si stále závod drží toto označení už neplatného místa dojezdu……
Mezi kamióny by Česká republika měla mít i další svá želízka. Martin Macík, který se svým Liazem na posledním ročníku dosáhl neuvěřitelného výsledku – čtvrtého místa mezi kamiony – určitě bude chtít dál dělat dobré jméno dnes už bohužel neexistující značce domácího výrobce a jeho nástupce, Vlasta Vildman tak nebude mít lehkou pozici. Po loňské výluce letos pojede ostrou asistenci týmu Offroadsport Mirka Zapletala s MANem TGA i Robert Randýsek.
Další piloti usednou do kamiónů zajišťujících servis a zázemí týmu.
čerpáno z http://kamionaci.cz/na-cestach/dakar, Jiří Fiala
< Předchozí | Další > |
---|