Get Adobe Flash player
Home DAKAR 2009 Macháček má triumf na Dakaru na dosah

Macháček má triumf na Dakaru na dosah

Hodnocení uživatelů: / 6
NejhoršíNejlepší 

Image Josef Macháček míří se svou čtyřkolkou k pátému triumfu na Rallye Dakar. Jednapadesátiletý jezdec navýšil před sobotní poslední soutěžní etapou náskok v čele průběžného pořadí na dvě hodiny a 20 minut.

Dnes dorazil do cíle druhý a jeho největší konkurent Marcos Patronelli z Argentiny na něj ztratil skoro půl hodiny.

Motocyklistům dál kraluje Marc Coma, který vede před obhájcem prvenství Cyrilem Despresem z Francie rovněž s výrazným odstupem, o bezmála půldruhé hodiny. V 13. etapě z La Rioji do Cordoby ztratil dvaatřicetiletý Španěl na svého nejvážnějšího pronásledovatele jen necelé dvě minuty a míří k druhému triumfu v rallye po roce 2006. Nejlepší z českého tria motocyklistů Martin Macek je celkově devatenáctý.

Nejdramatičtější závěr tak slibuje závod automobilů, v němž vedoucího Giniela de Villierse z Jihoafrické republiky dělí od druhého Američana Marka Millera pouze dvě minuty a 20 sekund. Dnes Miller svého soka předčil jen o 15 vteřin, hned za De Villiersem dojel na devátém místě Miroslav Zapletal. Ten je celkově osmý.

V kategorii kamionů se dostal do vedení Rus Firdaus Kabirov, stájový kolega Vladimir Čagin na něj ztrácí tři minuty. Aleš Loprais ještě ve 23:30 SEČ v cíli nebyl, podle internetové stránky týmu se posádka jeho Tatry na trati potýkala s technickými problémy.

Posádky měly původně jet na čas na 545 km dlouhém měřeném úseku, ten ale pořadatelé museli zkrátit na pouhých 220 km. Po nočním prudkém dešti totiž byla značná část trati nesjízdná. Peloton přejel po silnici až ke čtvrtému kontrolnímu bodu, teprve za ním se začalo závodit. Start etapy se tak posunul o plné čtyři hodiny.

www.idnes.cz