Get Adobe Flash player
Home DAKAR 2009 Tatry v Andách aneb neplánovaný den bez závodění

Tatry v Andách aneb neplánovaný den bez závodění

Hodnocení uživatelů: / 4
NejhoršíNejlepší 

Image Bohužel bez speciálky v kategorii kamionů se odbývala sedmá etapa dakarské rallye, při níž celý konvoj překročil poprvé Andy a usadil se na dva dny v chilském letovisku Valparaiso.Zrušení etapy mezi kamiony bylo oznámeno večer po šesté etapě, z níž se mnozí vraceli s velkými časovými ztrátami.

"Nejraději bychom samozřejmě závodili, zrovna naše posádka to teď potřebuje. Takto se můžeme jen co nejlépe připravit na druhou polovinu rallye, která bude pro vývoj soutěže zcela určující. Jen doufám, že etapy v chilské poušti Atacama, které mají být vyvrcholením Dakaru, pořadatelé opět nezkrátí, protože by se jim zhroutil časový harmonogram," řekl před startem do asistenční spojovačky Aleš Loprais. Poté už nasedl do kabiny a rozjel se vstříc andskému průsmyku Los Libertadores, ležícímu na legendární silnici Panamericana, ve výšce 3275 metrů nad mořem.

Pořadatelé totiž museli důkladně zkrátit i sedmou etapu, kterou absolvovali v takto kompaktní verzi jen automobily a motocykly. Ti všichni pak ještě absolvovali spojovací trasu přes hory do Chile, při níž jim naštěstí přálo nádherné počasí. Plánovaný den volna ve Valparaisu tak bude příležitostí pro všechny, aby znovu seskupili své síly do druhé poloviny rallye, v níž je budou rozhodně potřebovat. V době psaní této zprávy nedali pořadatelé ještě dohromady pravidla pro hodnocení kategorie kamionů v páté a šesté etapě a i v posledních výsledcích nadále figuruje pouze 19 strojů. V bivaku ve Valparaisu však jsou i vozy považované za odpadlé, například znovu zprovozněný Ginaf Hugo Duisterse nebo Hino Jošiho Sugavary.

Přesun po Panamericaně samozřejmě absolvovala i asistence Loprais Tatra Teamu. Posádka press caru se zastavila na vyhlídce pod Aconcaguou, nejvyšší hory Jižní Ameriky a celé západní polokoule.

Chile přivítalo celou rallye podobně jako Argentina, tedy s otevřenou náručí a desetitisíci nadšených diváků podél cest. Podle množství chilských státních vlajek v rukou příznivců lze soudit, jako by příjezd rallye Dakar byl pro celou zemi národním svátkem. Každý, kdo do Chile přijel, musel na hranicích projít fytosanitární kontrolou. Chile věnovalo na zajištění hladkého průběhu rallye tisíce policistů, kteří střežili celou cestu ve větší než zvýšené míře. Do Valparaisa byla postavena úplně nová dálnice, kterou stavbaři dokončili snad den před příjezdem rallye. Pro hladký průběh soutěže země udělala maximum možného, zbytek už je na pořadatelích a závodnících.

Bivak ve dni volna je tradičně cílem stovek turistů, kteří mají u pořadatelů předplacen pobyt v bivaku. I proto je prostor pro rozložení depa a servisní zóny týmu poněkud stísněný, ale stejným způsobem jsou postiženi všichni.

Jiří Vintr, Loprais Tatra Team