Get Adobe Flash player
Home DAKAR 2007 Aleš Loprais získává v napínavém závěru Rallye Dakar celkový bronz!

Aleš Loprais získává v napínavém závěru Rallye Dakar celkový bronz!

Hodnocení uživatelů: / 29
NejhoršíNejlepší 

Image Protože žádný souboj se nevzdává před koncem, Loprais Tatra Team získává díky Aleši Lopraisovi po drtivém a napínavém finiši celkový bronz, to vše ve svém premiérovém startu na nejtěžší rallye světa. Aleš tak pro Tatru získává medailové umístění po čtyřech letech a vrací značku TATRA zpět na samotný piedestal a příčky, kam ostatně Tatra vždy patřila.

Na třetí místo, které má v konkurenci, jež se na Dakaru letos sešla a jež byla nejtvrdší v téměř třicetileté historii závodu, prakticky cenu zlata, se Aleš dostal po naprosto precizním výkonu v předposlední etapě závodu, v níž předčil svého soupeře Wufa Van Ginkela na voze Ginaf o plných 33 minut. Do závěrečné speciálky, která měla být jen symbolickou projížďkou po pláži, tak vyrážel se slušným, ale vždy smazatelným náskokem 5:27 minuty.

Jenže ani závěrečná plážovka, kterou většin týmů pojala jako ryze manifestační „mávací“ jízdu, nebyla procházka růžovou zahradou. I symbolických 16 km poslední zkoušky bylo dějištěm snah o zvrat v celkovém pořadí.

Image

„Naši soupeři v Ginafu vsadili vše na jednu kartu a nastavili motor na plný výkon, který může být kolem 1500 koní. Vyrazil po pláži vpřed neskutečným způsobem, rozdílem třídy. Znovu se však potvrdila jeho mírná neohrabanost v technických pasážích, kde jsme ho dojeli. V závěru ještě Stacey, Mardějev i Van Ginkel neuváženě zabloudili, což se v této etapě opravdu nestává často. Díky Petrově precizní navigaci jsme projeli naplno a správně, ve speciálce jsme nakonec byli druzí a bronz si pojistili. Je to výborný pocit, i díky tomu, že víme, kolik práce jsme do celého projektu vložili. Vím, že jsou u Ginafu zklamaní a pozvali si sem velkou spoustu hostů, ale na třetí místo se mohl dostat jenom jeden, snad i proto, že jsme víc chtěli,“ řekl po dojezdu šťastný Aleš.

„Jsem moc rád za tento závěr. Dva dny předtím jsem s Alešem rozmlouval o taktice na další den a bylo mi jasné, že etapu do Dakaru napálí stylem panna, nebo orel. Buď to vyjde, nebo ne. Jenže bojovat se má do konce. Věřím, že naši fandové právě tohle ocení, klidně jsme se mohli spokojit s umístěním na čtvrtém místě. Tento bronz má pro nás opravdu velký lesk,“ sdělil po etapě své dojmy manažer týmu Milan Loprais.

Díky patří i mechanikům Martinu Kahánkovi, Leoši Lopraisovi a Petru Čapkovi, kteří se o vůz, jenž schytal po celou soutěž spoustu ran, příkladně starali. I oni mají velký podíl na tomto úspěchu.

Děkujeme všem za podporu v průběhu celého závodu a těšíme se, až se s vámi všemi potkáme zase zpět u nás v Česku.

Jiří Vintr
Loprais Tatra Team
Dakar