Get Adobe Flash player
Home DAKAR 2007 Poslušně hlásím…cíl splněn!

Poslušně hlásím…cíl splněn!

Hodnocení uživatelů: / 8
NejhoršíNejlepší 

Image Tak poslušně hlásím milý národe, že úkol byl splněn a Česká republika měla u Růžového jezera opět po mnoha letech auto v kategorii osobních vozů na cílové rampě!

Po mnoha neúspěšných pokusech při nejnáročnější dálkové rallye světa - rallye Dakar se to podařilo českému týmu OffROADSPORT CZ, který ve složení Mirek Zapletal a Míla Janáček dojel se svým Mitsubishi Pajero Di-D v dnešním závěrečném speciálu na krásném 33. místě. Ještě včera jsme přijeli po etapě z Tambacoundy do Dakaru na 27.místě, ale stejně to již nemohlo nikterak zásadně ovlivnit celkové pořadí, v němž jsme poskočili jen o jednu příčku vpřed na 54. místo.

Tato epapa byla opět tvrdým oříškem pro navigátory, díky mnoha křížení prašných a rozježděných cest a hustému prachu, ale také pro auta, neboť na trati bylo mnoho zákeřných děr a vymletých koryt od nedávných dešťů a v těch nejnepříjemnějších zatáčkách byl vždy postaven hezky blízko nějaký ten strom. Přestože si Mirek Zapletal vedl skvěle a je pilotem evropské třídy jeden takový se okolo stopadesátého kilometru připletl do cesty i našemu Pajeru a notně poškodil pravý sloupek a práh. Nejvíce to odnesl výfuk a tak od té doby vůz disponoval omezeným výkonem a posádka byla nucena zvolnit.

První větší rána na našem voze se ale obešla bez větší ztráty a tak to byl nakonec díky bloudění ostatních posádek skvělý výsledek. Mechanici po dojezdu do Dakaru vyměnili již poněkolikáté rozbité přední sklo a zmiňovaný výfuk a vůz byl připraven na závěrečnou speciálku u Růžového jezera, která měřila 16 km a je brána spíše jako „mávací“.

Do nedělního rána jsme se probouzeli již v šest ráno a i my jsme ji nakonec pojali tak napůl závodně, napůl exhibičně. České vlajky vlály z obou stran našeho vozu a my jsme cítili po třech týdnech dřiny a více jak devíti měsících příprav řádné zadostiučinění.

Jako lonští mistři České republiky v cross country rallye jsme svým 33. místem potvrdili vyrovnané výsledky z celé rallye Dakar, které bohužel negativně ovlivnila porucha spojky v etapě ze Zoueratu do Ataru. Nicméně i tak je vůbec úspěšné absolvování celé rallye v technicky nejnáročnější kategorii osobních vozů velikým úspěchem, zvláště při první účasti.

Posádka našeho týmu byla klasifikována a odměněna plaketou za 5.místo mezi „dakarskými nováčky“ a to se také cení. Určitě bychom to takto skvěle nezvládli bez našeho asistenčního doprovodného kamiónu Volvo s našimi mechaniky Petrem Zábranským, Tondou Černým a Robertem Randýskem, kteří nesou velký díl na našem úspěchu.

Zítra se všechny asistenční i závodní vozy nalodí v přístavišti Dakaru na cestu do Evropy a všichni účastníci se rozletí po celém světě do svých domovů. Rallye Dakar 2007 je tedy za námi. Bohudík úspěšně, a my směle hledíme již k té následující, protože tento závod je jako droga a jak ji jednou přivyknete jen těžko se jí zbavuje…

Dakar byl pro nás dlouhé roky velkou výzvou, které jsme nakonec neodolali a jsem rád, že se nám nakonec podařilo splnit cíl, se kterým jsme do tohoto šíleného dobrodružství šli. Velký dík patří také našim rodinám, všem fanouškům, přátelům, sponzorům a dalším partnerům. Jejich podporu jsme cítili i na dálku a jsme rádi, že jsme (alespoň doufáme) ani je nezklamali.
Příjemný zbytek dne přeje, všem za podporu děkuje za celý tým unavený, ale šťastný

Míla Janáček