Get Adobe Flash player
Home DAKAR 2007 První mauretánská etapa byla pořádnou prověrkou.

První mauretánská etapa byla pořádnou prověrkou.

Hodnocení uživatelů: / 12
NejhoršíNejlepší 
ImageDo Mauretánie vchází Dakar tradičně přes obranný val na hranicích s Marokem. Jednou za rok se tato hranice poruší, aby mohl soutěžní konvoj projet. Nejinak tomu bylo i letos. Náš press car vyjel už v půl sedmé, aby mohl zdárně překonat 414 km dlouhou spojovačku na start speciální etapy u osady Bir Morgrein. Byly to zároveň poslední marocké kilometry na asfaltu.

Rozloučení s Marokem se moc nepovedlo. Večer se v Tan Tanu strhla téměř až písečná bouře, obrovský vítr s sebou bral všechno a hlavně vířil prach, kterého jsme všichni plní. Padla mu za oběť i dakarská kuchyně, která byla ráno jak po zemětřesení. Stany, oblečení, vlasy, počítač,fotoaparáty, nic neuniklo.
Postavit stan bylo večer věcí velkého umění, udržet jej na zemi byl kumšt ještě větší. Sám jsem v noci dvakrát lezl ze stanu lovit odfouknuté tropiko, aby se mi prach nevylil přímo dovnitř. K tomu se ráno přidal vytrvalý déšť, který terénní příjezd ke startu speciálky zkomplikoval.
„Na druhou stranu jsem rád, že k dešti teď došlo, písky si sedly a byly průjezdnější, auto se nebořilo a také se neprášilo,“ okomentoval rozmary dakarského počasí Karel Loprais.

Byla to také první ryze teréní pasáž, která důkladně prověřila vlastnosti našeho press caru Nissan Navara, který dostal řádně zabrat. Byly to ale hlavně zkušenosti Karla Lopraise a desetitisíce afrických závodních kilometrů, díky kterým jsme se dostali do cíle včas. Jízda v poušti po setmění ostatně není ničím příjemným.

Dnešní speciálka měla pro Aleše znovu zvláštní průběh. „Prvních 160 kilometrů bylo naprosto brutálních. Jelo se celou dobu maximální rychlostí, střídali jsme se ve vedení, podle toho jak kdo odpadal. Na jednom skoku jsme však utrhli přední nárazník, další neobvyklá závada, ztratili jsme tím 10-15 minut.
Když jsme ve druhé polovině etapy dojeli Tomáše Tomečka, museli jsme na chvíli odlehčit zátěž motoru, který se v měkkých píscích začal přehřívat,“ shrnul poznatky z etapy Aleš Loprais, který dnes zajel sedmý nejrychlejší čas, ale ztratil také některé ze soupeřů, neboť Jan de Rooy etapu nedokončil pro poruchu motoru (na startu jsme se s ním ještě viděli) a Arjan Brouwer s Ginafem do speciálky ani neodstartoval.

Zítřejší etapa do Ataru je jednou z královských a klíčových. Dunových pasáží si všichni užijí dosyta.

Jiří Vintr
Loprais Tatra Team
Zouerat

Světlo modeluje

(Všechny články v kategorii Telefonica-Dakar 2003)

(Všechny články v kategorii Telefonica-Dakar 2004)

(Všechny články v kategorii Telefonica-Dakar 2005)

(Všechny články v kategorii Euromilhões-Dakar 2006)

(Videa z Telefonica - Dakar 2003)

Hlavním partnerem portálu Dakar.cz je obchodní dům Hocker.cz

Kuchyňské dozy

Zippo zapalovače klasika on-line Karnevalové kostýmy a masky pro karneval | Svítidla a osvětlení