Get Adobe Flash player
Home CROSS COUNTRY RALLYE MS Cross Country Rallye Kees Tijsterman na Africa Eco Race

Kees Tijsterman na Africa Eco Race

Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 

Image Jen tři měsíce před startem Africa Eco Race 2011 se Kees Tijsterman rozhodl pro účast na této dálkové rally. Do Afriky se vrací po čtvrtstoletí od svého první dakarské startu.

Kees Tijsterman patřil spolu s Janem de Rooyem k pionýrům holandské účasti na rally Dakar. Zatímco de Rooy má na kontě nejlepší nizozemský výsledek v kategorii kamionů, Tijstermanovi se totéž podařilo mezi automobily. Nedosáhl sice na vítězství jako jeho známější krajan, jeho páté místo z roku 1989 však dosud nikdo ze země tulipánů nepřekonal. Lepší než amatér Tijsterman byly jen čtyři jezdci továrních týmů Peugeot a Mitsubishi, další zkušené jezdce nechal Nizozemec při svém pouze čtvrtém startu za sebou.

Cornelis Tijsterman, jak zní jeho skutečné jméno, se s desítkami dalších 27. prosince vydá z Francie do Maroka a přes Mauretánii do cílového Dakaru v Senegalu. "Tato soutěž, na rozdíl od jihoamerického Dakaru, trvá jen dva týdny a je více o jezdeckém umění a navigaci, než o rychlosti a délce etap. Tato filozofie mi sedí, na pouštní dobrodružství se těším, stejně tak i na setkání se starými kamarády, "říká s úsměvem 57-letý Tijsterman.

Do soutěžního vozu se na sedadlo spolujezdce posadí Henk Büdgen. Nejmladší člen týmu odstartoval svou kariéru jako mechanik, jezdecké zkušenosti sbírá na domácích okruhových akcích. O hladký chod týmu se stará Keesova manželka Mieke Tijsterman. Po jeho boku stála i v roce 1986, kdy spolu poprvé objevili krásu afrických soutěží. Od navigace se přesunula k logistice, útrapy v kabině auta vyměnila za starosti při shánění financí a partnerů týmu.

Tijsterman Rally Team vyráží na Africa Eco Race s celkem novým vozem. Při stavbě speciálu zúročil Kees Tijsterman roky zkušeností. O pohon se postará 3-litrový diesel z produkce BMW s výkonem 220 kw (295 koní), terén budou krotit tlumiče Reiger Suspension, na trubkový bezpečnostní rám se uloží karosérie Jeepu Cherokee.

Tijsterman Rally Team