Get Adobe Flash player
Home

Boris Gadasin vyhrál potřetí Baja Italia

Hodnocení uživatelů: / 1
NejhoršíNejlepší 

Image O tomto víkendu začal v Itálii Pohár FIA v dálkových soutěžích. I přesto, že svoji účast nakonec odřekl Stéphane Peterhansel, přijelo na Baja Italia mnoho předních posádek. Horší to bylo s počasím - silné deště vedly k razantnímu zkrácení tratě, čímž značně utrpěla náročnost soutěže.

„Byla to nejlehčí Baja, jakou jsem kdy viděl, jen pisty a asfaltky," cituje server Marathonrally.com nejmenovaného závodníka. „Bylo to bez jediného brodu, šlo by to šlo projet i s Volkswagenem Golfem."

Soutěž tak začínala pátečním prologem, v sobotu i neděli se pak jely dvě dvojice zkoušek o celkové délce lehce přes 100 km denně, přičemž všechny sobotní testy byly pojmenovány po legendárním Jeanu-Louissovi Schlesserovi a ty nedělní po jeho bývalé manželce Juttě Kleinschmidtové. Zajímavostí je, že první jmenovaný v závodě startoval, a tak celý den jezdil po testech nesoucích jeho jméno.

V prologu překvapivě zvítězil Španěl Joan Roca na Mitsubishi o jedinou vteřinu před německým šampionem klasických soutěží Mattiasem Kahlem, který vyměnil svoji SMG Buggy za Mercedes. Miroslav Zapletal, jenž se vrátil po dlouhé pauze, zajel se špičkovým BMW X3CC šestý čas, Zdeněk Pořízek (Hummer) byl až čtrnáctý.

První sobotní zkoušku vyhrál Leonid Novitský (BMW), čímž vznikla na čele velice zajímavá situace: Roca s Kahlem vedli ve shodném čase a jen o vteřinu za nimi byli oba ruští favoritě, Novitský a Boris Gadasin (G-Force Proto). Pátý Zapletal přitom ztrácel již téměř minutu. Třetí test pro změnu ovládl Gadasin a posunul se do vedení před Novitského, jenž s ním dokázal jako jediný držet tempo. Kahle klesl na třetí místo a Roca dokonce až na páté za Zapletala, jenž nyní vybojoval třetí nejlepší čas. Druhé průjezdy se staly opět kořistí Gadasina, jenž si tak vypracoval půlminutový náskok na Novitského, Kahle byl o další minutu zpět. Roca se posunul zpět před Zapletala na čtvrté místo a až na šestém místě se nacházel Schlesser, jenž na své buggyně s jedinou poháněnou nápravou na bahnitých testech tentokrát špičce nestačil. Na sedmou pozici se probojoval Pořízek.

Nedělní etapa se již nesla v poklidném duchu. Během první sekce Gadasin navýšil svůj náskok na minutu, a tak si mohl dovolit polevit a triumfy ve druhých průjezdech přenechat Novitskému. Gadasin tak navázal na své triumfy z let 2007 a 2009, čímž potvrdil, že se mu v lichých letech v Itálii daří. Třetí skončil Kahle a díky odstoupení Rocy se na čtvrté posunul Zapletal, jenž tak potvrdil, že ani vážn zranění z loňského Dakaru jeho rychlost nijak nepoznamenalo. Pořízek dojel jako šestý za Schlesserem. Cíl nakonec vidělo 41 z 50 startujících posádek.

Neoficiální výsledky soutěže:

1. Boris GADASIN, G-Force Proto 2:24:03 hod
2. Leonid NOVITSKÝ, BMW X3CC +52 s
3. Mattias KAHLE, SAM Mercedes +3:36 min
4. Miroslav ZAPLETAL, BMW X3CC +4:50 min
5. Jean-Louiss SCHLESSER, Schlesser Original +7:34 min
6. Zdeněk POŘÍZEK, Hummer H3 +10:26 min
7. Patrick SIREYJOL, Chevrolet SMG +13:38 min
8. Lorenzo CODECA, Suzuki Grand Vitara +13:45 min
9. Mario RICCI, Nissan Navara +14:53 min
10. Alessio DE ANGELIS, Mitsubishi Pajero +15:46 min

Šampionát pokračuje již 1.-7. dubna Abú Zábí Desert Challenge, což již bude podnik poněkud jiného formátu - obsahovat bude šest pouštních etap.

Jiří Hasman, marathonrally.com,