Get Adobe Flash player
Home AKTUÁLNÍ ZPRÁVY Dakar news Summit kamionistů

Summit kamionistů

Image Minulý týden proběhla v Bruselu schůzka významných zástupců světa kamionových soutěží. Sešla tam téměř kompletní sestava početných nizozemských týmů, zástupci ruské stáje Kamaz-Master a z české strany Josef Kalina za KM Racing a Aleš Loprais.

Tedy prakticky všichni, kteří v motoristických maratonech něco znamenají.

„Projednávali jsem řadu otázek týkající se budoucího rozvoje kategorie T4 offroadových kamionů. Nešlo ale o nic oficiálního, protože nejsme členy žádné organizace nebo oficiální instituce, která by mohla něco rozhodnout. Jednalo se proto víceméně o přátelské setkání, při němž šlo o dohodu hlavních týmů, jak s kamiony dál pokračovat,“ prozradil Kalina, který jel letos Rallye Dakar podvacáté a díky dlouholetým zkušenostem je mezi kamionisty uznávanou autoritou.

„Potřebovali jsme se domluvit na koordinaci při jednání s Mezinárodní automobilovou federaci FIA a pořadatelskou společností ASO. Řešili jsme i problémy homologací a omezení v technickém rozvoji výkonu vozů na velkých vytrvalostních soutěžích,“ pokračoval zkušený navigátor, jemuž ostatní členové schůzky zašlou své návrhy a on je pro další jednání sepíše do jednotného programu.

V Bruselu se mezi zástupci Kamazu objevil i Vladimir Čagin, který tam svým nedávným soupeřům potvrdil ukončení jezdecké kariéry. „Nejedná se prý o žádný mediální trik, opravdu končí se závoděním. Podle informací z ruské stáje nastoupí v září na Silk Way Rally jako jednička Nikolajev, dvojkou má být Mardějev. Už nyní jede Kamaz se třemi kamiony na Desert Challenge do Dubaje. Tam se zřejmě vytvoří podoba jejich týmu pro příští období,“ dodal jedenašedesátiletý Kalina.

min