Get Adobe Flash player
Home DAKAR 2011 Vítězové „Dakaru“ se vrátili domů

Vítězové „Dakaru“ se vrátili domů

Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 

Image Vítězové „Dakaru“ z týmu „Kamaz Master“ se vrátili do vlasti. Rusové zvítězili v tomto prestižním závodu už po desáté. Kromě toho, poprvé v dějinách „Dakaru“ obsadili první čtyři místa představitelé jednoho týmu.

Kamazy znovu potvrdily svou pověst nejrychlejších a nejspolehlivějších náklaďáků.

Na tiskové konferenci, kterou uspořádali ruští piloti přímo na moskevském letišti Domodědovo, nikdo si ani nevzpomínal na to, na jaké těžkosti narazil tým ještě na cestě do Argentiny. Účast Rusů byla tehdy zpochybněna, protože kvůli špatnému počasí museli členové týmu „Kamaz Master“ čekat na letišti více než 24 h. Do Buenos Aires se přece jen dorazili pouhý den před startem. A prohlásili, že po tolika překážkách budou ještě více usilovat o vítězství.

Pořadatelé Dakaru připravili letos velmi složitou trasu. Její celková délka činila 9,5 tisíce km, z nichž 5 tisíc tvořily rychlostní úseky. Trasa rozdělená do 14 etap vedla po území Argentiny a Chile. Ty nejsložitější úseky byly v píscích pouště Atacama. Teplota vzduchu +60, a v kabinách náklaďáků – skoro +100 stupňů Celsia. Podobnému napětí podléhali lidé a technika. Více než jedna třetina posádek k cíli nedojela.

Pro tým „Kamaz Master“, který poprvé měl čtyři posádky, to bylo jubilejní, dvacáté vystoupení v „Dakaru“. „Je velmi příjemné, že jsme dokázali udělat dárek sobě samým a všem našim fanouškům a zvítězit v „Dakaru“ po desáté. Tolik vítězství nemá ani žádný jiný tým“, řekl neměnný vedoucí týmu Semjon Jakubov.

Poznamenáme, že pilot týmu „Kamaz Master“ Vladimir Čagin, jemuž už říkají „car“, se stal sedminásobným mistrem této rallye. To je také absolutní rekord. Kromě toho má na svém kontě ještě jeden úspěch – 63 vítězství v etapách „Dakaru“. „Řeknu přímo, že to bylo velmi těžké vítězství“, přiznává se Vladimir Čagin.

„V polovině trasy začal jet velmi rychle Aleš Loprais, ustoupili jsme až na třetí místo, a zaostávání bylo značné. A přece jen se nám podařilo se z té smůly dostat. Dobrý úsek byl, kdy jsme obsadili páté místo v celkové soutěži – bylo to moje 60. vítězství v etapách „Dakaru“. Náklaďák doslova letěl, pneumatiky nám v ten den vydržely a nezachytili jsme ani jeden kámen. A pak už bylo štěstí na naší straně, a dokázali jsme zvítězit“, řekl Vladimir Čagin.

czech.ruvr