Get Adobe Flash player
Home DAKAR 2011 Macháček dojel druhý

Macháček dojel druhý

Hodnocení uživatelů: / 8
NejhoršíNejlepší 

Image Další měření sil v pustinách nejsušší pouště světa Atacamě zvládlo na výbornou pět posádek stáje KM Racing. Josef Macháček plní slib, že se pokusí stáhnout dvouhodinové manko a postoupit na třetí místo.

Při prvním úkolu najel na Argentince Halperna téměř půl hodiny, ve druhém mu pomohl další Jihoameričan Maffei, který přijel s velikou ztrátou a třiapadesátiletý jezdec se po osmé etapě Rallye Dakar usadil na třetí pozici.

„Hlídal jsem si soupeře a ke konci začal přidávat,“ sdělil k průběhu pondělního maratonského klání pětinásobný dakarský šampion. Výborným výkonem se opět prezentoval jeho týmový druh Lukasz Laskawiec.

Polský mladík dokonce ze začátku diktoval tempo čtyřkolkářského pelotonu, ale po dvou stech kilometrech musel chtě nechtě zvolnit, protože jel na prázdných gumách. I tak dorazil do cíle v chilském Copiapó třetí. Vítězstvím si upevnil průběžné vedení Alejandro Patronelli z Argentiny.

Sainz uvízl v dunách, Al-Attiyah do čela

Pondělí přineslo změnu v soutěži automobilů. Obhájce prvenství Carlose Sainze ze Španělska, který v závěru etapy uvízl v dunách, předstihl kolega z týmu Volkswagen Nasir Al-Attiyah z Kataru. Vedení si udržel španělský motocyklista Marc Coma, který díky třetímu letošnímu prvenství zvýšil svůj náskok před francouzským obhájcem prvenství Cyrilem Desprésem na více než devět minut.

Jakeš je už desátý!

V jedné stopě se neztratili ani motorkáři KM Racingu. Ivan Jakeš opět bojoval na „dostřel“ od absolutní špičky. Šestnáctá pozice ho posunula už do první desítky celkového pořadí. „Přijel jsem sice s prasklou nádrží, ale jsem spokojený,“ nezastíral slovenský jezdec. Jeho stájový parťák David Pabiška dojel osmatřicátý a byl rád, že udržel průběžné 30. místo.

Po dvou etapových výhrách nestačil na ruskou přesilu stáje Kamaz-Master Aleš Loprais, jehož naviguje legendární Josef Kalina. Pokračovatel slavné rodinné tradice skončil s Tatrou čtvrtý, což značilo sestup z druhé na třetí příčku. Do čela se po famózní jízdě vrátil šestinásobný dakarský vítěz Vladimir Čagin. Posádka Liazu KM Racingu ve složení Vlastimil Vildman, Ladislav Fajtl, Jan Bervic dojela do cíle dvacátá.

Nekonečný písek a dunové pasti

V úterý již značně opotřebovaný konvoj Rallye Dakar čeká okružní etapa kolem Copiapó. Piloti na strojích s podhuštěnými pneumatikami se budou muset vypořádat s nekonečným pískem a dunovými pastmi. Smyčka vypadá na první pohled jako nepříliš náročná projížďka Atacamou, jenže pokud soutěžící mezi ohromnými dunami špatně zvolí trasu, mohou najet mnohem víc kilometrů než uvádí itinerář. Zvlášť v místech, kde jsou hluboké prolákliny tvořené horami písku, budou odsouzeni k bloudění a vyčerpávajícímu manévrování.

Proporce 9. etapy – shodné pro všechny kategorie: přesuny 35 km, měřené úseky 235 km, celkem 270 km.

min