Get Adobe Flash player
Home DAKAR 2011 Coma havaroval, ale stále vede

Coma havaroval, ale stále vede

Hodnocení uživatelů: / 1
NejhoršíNejlepší 

Image Havárie vedoucího muže soutěže Marca Comy a neustále se střídající jezdci na čele. To byly hlavní události 5. etapy Rallye Dakar. Vítězství v etapě nakonec fantastickým finišem získal Paulo Goncalves na BMW před Chilanem Franciscem Lopezem, Coma ale udržel průběžnou první příčku. Ve čtyřkolkách Češi dál ztrácejí na Argentince.

Dakarská kolona se dnes vypravila na 459 km dlouhou etapu z Calamy do Iquique, které vévodila velká škála různých terénů. Od pomalého startu na kamenitém povrchu se trasa ubírala přes ještě pomalejší solné pláně. Postupně se ale zrychlovalo k otevřenému terénu a celá etapa vyvrcholila prudkým a náročným dvouapůlkilometrovým sjezdem s až 32 stupňovým klesáním do cíle. Romanticky založení jezdci se mohli pokochat výhledem na vlny Tichého oceánu, na trati se ale objevily i písečné duny. Etapa Calama – Iquique nabídla jen 36 km spojovaček, zato 423 km rychlostních zkoušek, jezdci se dostali až k hranicím Peru a Bolívie.

Od startu si skvěle vedl Chilan Francisco Lopez Contardo na Aprilii, pak šel do čela Francouz Olivier Pain (Yamaha). Mezi leadry se držel také obhájce vítězství z loňska Cyril Despres, který po dojetí včerejší etapy obdržel desetiminutovou penalizaci a propadl se výsledky dost zásadně dolů. Jeho kolega u KTM a vedoucí muž soutěže Marc Coma ale havaroval na 80. kilometru měřeného úseku. Španělská legenda měla problémy s rukou i s motocyklem, jezdec musel znovu zastavit na trati a opravovat napáchané škody. Pak ale opět vyjel a postupně fantasticky svou ztrátu stahoval. Na čele mezitím zuřil souboj mezi Lopezem a Painem, za které se ale dotáhli i Nizozemec Frans Verhoeven na BMW a Portugalec Paolo Goncalves na motocyklu téže značky. Odstupy byly neustále zanedbatelné.

Na 10. waypointu se poprvé objevil v čele Verhoeven, naopak z výsledků se vytratil Pain. Napínavou koncovku mimořádně dramatické etapy nakonec vyhrál Goncalves před Lopezem a Verhoevenem. Neuvěřitelný Coma nakonec stačil ještě dojet čtvrtý a udržel si průběžné vedení. „Byl to těžký den. Havaroval jsem a měl jsem problémy s chladičem. Podařilo se mi to spravit a pokračoval jsem více méně v normálním tempu. Po dotankování jsem se zastavil u Oliviera Paina, který měl pád. Byl v bezvědomí, tak jsem spustil alarm a počkal jsem u něj, dokud nepřijel můj nosič vody. Jinak to byla skvělá dakarská etapa, v níž se hodně událo,“ uvedl Coma po dojezdu do cíle.

Francisco „Chaleco“ Lopez dodal: „Až dnes začal opravdový Dakar. Byla to moc těžká etapa. Dvakrát jsem se na trati ztratil, ale cestu našel Cyril Despres. Potom zase byla řada na mě, abych mu ukázal správný směr. Navigace byla extrémně komplikovaná, ale takový je Dakar.“ Comovi byl později čas strávený u Paina odečten. Velké problémy měl dnes i jeden z favoritů David Casteu (Sherco), který hned v úvodu ztratil přes dvě hodiny a pak ještě další hodinu. Se zraněným zápěstím bude muset zřejmě odstoupit Leonid Novický na BMW. Bylo by už téměř nošením dříví do lesa uvádět, že opět parádně si vedli Slováci. Štefan Svitko na KTM trávil nejvíc času okolo 15. místa, nakonec dojel třináctý.

Ivan Jakeš z českého týmu KM Racing na Yamaze okupoval místa na konci druhé desítky, skvělým finišem se ale probil o jedno místo před Svitka. Celkově je Svitko dvanáctý, Jakeš poskočil na semnácté místo. O kvalitě jeho výkonu snad nejlépe vypovídá fakt, že o jediné místo před ním se nachází vloni celkově druhý Nor Ullevalseter. Skvělý výkon dnes předvedl i další jezdec KM Racing David Pabiška, který se trvale zabydlel ve třetí desítce. Nakonec český jezdec figuroval na 38. pozici se ztrátou na vítěze etapy 1:08:59 hodiny. O jedno místo lépe je na tom celkově. Oproti minulým etapám si dnes polepšil další Čech Jan Veselý, startující v barvách Czech Dakar Teamu. Uctil své startovní číslo 68 tím, že dojel na stejné pozici do cíle. Celkově si polepšil na 71. místo. Josef Macháček na čtyřkolce dokončil 5. etapu Rallye Dakar na 3. místě a celkově je čtvrtý. Na vedoucího Argentince Alejandra Patronelliho však dnes ztratil přes půl hodiny, stejně jako jeho kolega z KM Racing Martin Plechatý (dnes čtvrtý, celkově pátý).

Petr Šour