Get Adobe Flash player
Home DAKAR 2011 Jakeš proháněl elitu

Jakeš proháněl elitu

Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 

Image Pohled na Tichý oceán vítal v cíli páté etapy v chilském Iquique účastníky Rallye Dakar, jehož pořadí se ve čtvrtek docela zamíchalo. Ze stáje KM Racing patří obrovské uznání Ivanu Jakešovi, který se dokázal v motocyklové kategorii prosadit na vynikající dvanácté místo.

Výborně zabojoval i jeho kolega David Pabiška, který dojel po velmi dobrém výkonu osmatřicátý. Oba si výrazně polepšili v průběžném pořadí.

Slovák Jakeš si před odjezdem do Buenos Aires přál, aby se opět dostal na úroveň, na níž byl loni než musel po nehodě odstoupit. Motocyklista z Brezové pod Bradlom v té době dokonce figuroval na průběžné deváté pozici. Po čtvrteční etapě postoupil už na sedmnácté místo.

Ve čtyřkolkách se Josef Macháček díky třetímu místu propracoval na čtvrtou pozici před svého kolegu z KM Racingu Martina Plechatého. Na první příčku se vyhoupl Argentinec Alejandro Patronelli, který už na českou dvojici najel víc než hodinu.

Dílčí výhry BMW

Letošní premiérové vítězství slaví značka BMW. Podařilo se to Stéphane Peterhanselovi z Francie v kategorii automobilů. V čele je stále španělský obhájce prvenství Carlos Sainz. Stejně tak se radoval i portugalec Paul Goncalves. Na vedoucí průběžné pozici však setrvává španěl Marc Coma. Ten porazil o pouhých 12 vteřin svého největšího soka Cyrila Desprése. V průběžném pořadí ovšem jeho náskok narostl o deset minut. Després byl totiž před startem penalizován ze nerespektování pravidel v předchozí etapě.

Lamačovi nehrozí ochrnutí

A ještě jedna dobrá zpráva na závěr. Těžce zraněný člen posádky kamionu Tatra Jaroslav Lamač, který byl společně s Martinem Kolomým po úterní nehodě hospitalizován v severoargentinském městě Salta s rozdrcenými obratli, je po operaci. Ta proběhla úspěšně a nehrozí mu ochrnutí. O závažnosti zákroku svědčí fakt, že do provinčního města, kde nebyl k dispozici vhodný operatér, přiletěl specialista z Buenos Aires. Nyní Lamače v Saltě vybaví speciálním krunýřem, aby mohl odcestovat domů.

Přes dunová pole k hranicím Peru

Peklo v písečných dunách pouště Atacama pokračuje. Páteční trasa zavede účastníky Rallye Dakar do dosud nepoznaných končin. Město Arica leží jen těsně u peruánských hranic a k jeho dobytí bude potřeba překonat dunová pole z velice jemného fesh-fesh písku. Aby toho nebylo málo, má se velikost dun v průběhu dne zvětšovat. Na ty, kteří vyzrají nad všemi nástrahami šesté etapy, čeká volná sobota, neboli vytoužený den odpočinku.

Proporce 6. etapy – shodné pro všechny kategorie: přesuny 265 km, měřené úseky 456 km, celkem 721 km.

min