Get Adobe Flash player
Home DAKAR 2010 Vážná nehoda Miroslava Zapletala na rallye Dakar 2010 se neobešla bez operace!

Vážná nehoda Miroslava Zapletala na rallye Dakar 2010 se neobešla bez operace!

Hodnocení uživatelů: / 4
NejhoršíNejlepší 

Image Na 309 kilometru 6. etapy rallye Dakar 2010 měla posádka týmu OffroadSport cz Zapletal – Ouředníček vážnou nehodu. Do této chvíle se sehraná dvojice držela výborného 25. místa v kategorii vozů. „Najednou se za horizontem objevila velká díra, která nebyla nikde v itineráři, a my jsme do ní vletěli. Pamatuji si tupý náraz a křik Mirka, že má zlomenou páteř. “

Tomáš Ouředníček neváhal ani minutu a ihned mačkal červené tlačítko Iritracku. Pomocí tohoto zařízení organizátoři okamžitě vědí, že je posádka ve vážné situaci. Do 5-ti minut se u rozbitého Mitsubishi L200 objevil vrtulník, který poskytl první pomoc a převezl zraněného Miroslava Zapletala i s Tomášem do bivaku.

Dakar2010

Zatímco navigátora po vyšetření a chiropraktické masáži propustili, český pilot tolik štěstí neměl a s podezřením na prasklý obratel jej odvezli do nemocnice v Iquique.
Tam doktoři diagnózu potvrdili a rozhodli o nezbytné operaci.

Dakar2010

Miroslav Zapletal byl tedy transportován do velké moderní kliniky v Santiago de Chile, kde se 8.1. zákroku podrobil. Operace, kterou prováděl lékař chilské prezidentky (velká kapacita země) proběhla bez komplikací Nyní je na JIP. Podle slov doktorů by ho mohli do 10-ti dnů převézt ve speciálním „krunýři“ do České republiky.

Tomáš Ouředníček se v Santiago de Chile za svým pilotem zastavil.
„Mluvil jsem s ošetřujícím lékařem. Mirek naštěstí nemá žádné neurologické problémy. Hůře se mu dýchá, ale to je prý následek nárazu a brzy se to spraví. Personál kliniky se o něj vzorně stará. Vyrobili mu i seznam důležitých vět (česko-španělských), aby mohl komunikovat.“, říká navigátor.

Miroslav Zapletal na dakaru v loňském roce pokořil řadu továrních týmů a dojel si pro nádherné 7. místo v kategorii vozů a získal také 3. místo v kategorii T1.1. Díky těmto skvělým výsledkům mohla posádka týmu OffroadSport cz startovat mezi elitní desítkou. Štěstí jim bohužel nepřálo ani v úvodu závodu.

V druhé etapě 32. ročníku rallye dakar jim drahocenný čas sebral přehřátý benzín a s tím spojená i porucha čerpadla paliva. Definitivní červenou jim pak vystavil 309. kilometr letošní 6. etapy.

Mechanici týmu OffroadSport cz jsou nyní na cestě do přístavu, aby pak nechali závodní speciál v Buenos Aires nalodit.

Nezbývá mi nic jiného než Miroslavu Zapletalovi popřát šťastné uzdravení, aby mohl zase brzy zasednout po boku Tomáše Ouředníčka v kokpitu jejich ex-továrního Mitsubishi L200 a dobýt tak další evropské šampionáty.

Z celý tým OffroadSport cz

Kateřina Zábranská

Tým OFFROADSPORT.CZ má tradici od roku 2002. Jeho pilot Miroslav Zapletal začal s motoristickým sportem závoděním v motocyklovém Enduro. V roce 2001 poprvé zkusil soutěžní vůz, na který definitivně přesedlal o rok později. Je trojnásobným vítězem domácího seriálu v cross-country rallye a vicemistr stejného seriálu v Maďarsku. V mezinárodním seriálu FIA Bajas se v roce 2007 stal druhým vicemistrem. Ve stejném roce 2007 poprvé absolvoval Rallye Dakar, ve které skončil v hodnocení aut celkově 54. a 5. mezi nováčky. V loňské dakarské sérii závodů Central Europe a Pax Rally vybojoval 8. a 9. místo v nabité konkurenci včetně továrních vozů. Historický úspěch vybojoval tým Zapletal-Ouředníček na Rallye Dakar 2009: 7. místo celkově; 3. místo v kategorii T1.1 (benzin). Tým tak nečekaně porazil dva silné tovární týmy (Mitsubishi, BMW).