Get Adobe Flash player
Home DAKAR 2009 Opona Dakaru těsně před zvednutím

Opona Dakaru těsně před zvednutím

Hodnocení uživatelů: / 4
NejhoršíNejlepší 

Image Hlavní briefingy pro všechny soutěžící tradičně předznamenávají brzké zvednutí opony velkého dakarského divadla. Posádka press caru i všichni závodníci už mají základní briefingy za sebou. "Všechny vás tu vítám a děkuji vám za projevenou důvěru i za to, že jste zůstali součástí velkého společenství zvaného Rallye Dakar."

Je před námi něco zcela nového, dosud nepoznaného, poprvé jsme se přesunuli do Jižní Ameriky," zahájil briefing ředitel soutěže Etienne Lavigne. Velkou část jeho vystoupení byl kladen důraz na bezpečnost závodníků i obyvatel zemí, jimiž soutěž projíždí, stejně tak i na respektování soukromých vlastníků pozemků, jimiž povedou speciální zkoušky. Ve stejném duchu se nesl i slib na Chartu Dakaru který každoročně pronáší nejmladší účastník soutěže, jímž byl tentokrát 24letý francouzský motocyklista. Dva dny přejímek zhlédlo v tzv. Dakar Village na 80 000 diváků.

Když jsme u bezpečnosti, sportovní ředitel Davide Castera všem znovu zopakoval používání signálů v Iritracku i základní pravidla při předjíždění, zejména pak dodržování rychlostních limitů v obci. Maximální rychlost je na Dakaru omezena pro závodní kamiony (150 km/h), asistenční vozidla bez výjimky (90 km/h) a press vozidla (110 km/h).

Image

Důležitá zpráva pro česká média a všechny fanoušky, kteří sledují rallye live přímo na stránkách pořadatelů.

Od půlnoci z 2. na 3. ledna platí na rallye tzv. race time, aby se předešlo jakýmkoliv dohadům v souvislosti se změnami časových pásem. Race time je nastaven jako středoevropský čas minus 4 hodiny, tedy o hodinu méně než je současný čas v Buenos Aires. Časový posun mezi Argentinou a Chile nebude brán v potaz. Všechny startovní, průjezdní i cílové časy indikované na webu pořadatelů v průběhu soutěže, budou v race time. Race time skončí pro všechny účastníky o půlnoci ze 17. na 18. ledna, takže startovní i cílový ceremoniál už proběhnou v reálném časovém pásmu.

Další důležitá zpráva pro fanoušky Loprais Tatra Teamu a kategorie kamionů: už od druhé etapy startují všechny kamiony podle dosaženého umístění v předchozí etapě v mixovaném pořadí s osobními vozy, takže dojezdy nejlepších kamionů do cíle speciálek by se měly stihnout ještě ve večerních hodinách středoevropského času. 2. ledna večer proběhne pod obeliskem v Buenos Aires slavnostní ceremoniál se startovní rampou v přímém přenosu místní televize.

Jiří Vintr, Loprais Tatra Team