Get Adobe Flash player
Home DAKAR 2009 Sledujte živě "Vaše" posádky

Sledujte živě "Vaše" posádky

Hodnocení uživatelů: / 9
NejhoršíNejlepší 

Image I během 31. ročníku Rallye Dakar budou všechny závodní kamiony vybaveny zařízením Iritrack, díky kterému budete mít lepší přehled o naší aktuální poloze a průběžném výsledku, než máme my... IriTrack je satelitní navigační systém, který v reálném čase poskytuje přesnou informaci o poloze vozidla.

Je to víceúčelové zařízení, díky němuž má vedení závodu v letadlech přehled o aktuálním dění na trati. Komisaři tak hned vidí, když se někdo odchýlí z trasy nebo zastaví. Na základě dat z IriTracku lze řešit i případné spory související s neumožněním předjetí apod.

"Je to lepší než počítačová hra," hodnotí svůj dojem z IriTracku Fabien Calvet odpovědný na Dakaru za kamiony.
IriTrack je však také komunikační systém kombinující několik technologií pro přenos dat a hlasu. Uvnitř jednotky se nachází GPS modul, Inklinometr (senzor zjišťující odchylku od vodorovné pozice), senzor měřící přetížení (stačí rovnat nápravu kurtou připoutanou k bagru a organizátoři volají hned), datový a hlasový modem pro satelitní síť Iridium a minipočítač. Zařízení snímá každých pět sekund polohu a rychlost vozidla a tyto údaje každých 120 sekund odešle do řídícího centra. V případě, že vozidlo zastaví, dojde k většímu nárazu nebo převrácení, vyšle IriTrack okamžitě varování. Posádka nemusí dělat vůbec nic...

IriTrack navíc umožňuje posádce odeslat na vedení závodu několik typů varování. Stisk zeleného tlačítka upozorňuje na to, že má v daném místě někdo problémy, nebo že se zde vyskytuje jiné riziko. Ani posádky bojující o příčky nejvyšší se tak nemusí bát zastavit a pomoci, pokud to situace vyžaduje. Dobu strávenou na místě nehody zaznamená IriTrack a organizátoři by tento čas měli na základě žádosti posádky od dosaženého času odečíst. Stiskem červeného tlačítka lze přivolat okamžitou zdravotní pomoc pro sebe.

Unikátní vlastností IriTracku je schopnost použít modem pro hlasovou komunikaci mezi vozem a řídícím centrem přes zabudovaný mikrofon a reproduktor. Stiskem modrého tlačítka lze zavolat řídící centrum. Příchozí volání z řídícího centra není třeba potvrzovat tlačítkem. Právě díky IriTracku lze na internetu v reálném čase sledovat, jak si posádky vedou a mít tak lepší přehled o vývoji jednotlivých etap, než závodníci. IriTrack by měl být zapojený kdykoliv auto vyjede mimo bivak.

Jiří Vintr