Get Adobe Flash player
Home DAKAR 2009 Testování v bojových podmínkách

Testování v bojových podmínkách

Hodnocení uživatelů: / 8
NejhoršíNejlepší 

Image Doslova v bojových podmínkách testoval v těchto dnech dakarský tým Marka Spáčila MS RALLY TRUCK ve výcvikovém prostoru Senica na Slovensku. Na více než 200 kilometrech čtverečních jemného písku a členitého terénu si posádky všech vozů zkoušely ostrou jízdu a dolaďovaly technické detaily.

Co to znamená všechny týmové vozy a posádky?

V prvé řadě ostrý závodní kamion Liaz 4x4 Dakar (v současné době se ladí výkon na hranici 850 koní). Posádka - pilot Marek Spáčil, navigátor Jaroslav Lamač, druhý pilot Zdeněk Kubeša. Doprovodný vůz Tatra 6x6 speciál Dakar – pilot Luděk Podhorný, navigátor Tomáš Hubený a druhý pilot Kamil Grygar. Novinářský vůz Nissan Patrol – pilot Jiří Žák, jako novináři pojedou Zuzana Pršalová se Standou Berkovcem a jako navigátor Zdeněk Němec.
Hummer v týmových barvách slouží sice „jen“ pro propagační účely, ale s těžkým terénem ve vojenském výcvikovém prostoru si také poradil. Tým byl takto poprvé představen na veřejnosti.

Image

Marek Spáčil má na svém kontě kromě úspěchů v ČR off roadových maratonech má také dakarskou zkušenost a čerstvé čtvrté místo ve Středoevropské rallye seriálu Dakar v Maďarsku v kategorii kamiónů.
Jiří Žák má za sebou opravdu mnoho rally Dakar, ať už jako pilot nebo navigátor v závodních kamionech. Nejvíce si váží třetího místa v seriálu MS v rallye Faraónů v roce 1992, kterého dosáhl jako pilot.
Jarda Lamač má za sebou přebohaté zkušenost s Liazy na Dakaru a je excelentním navigátorem i technickým „mozkem“ týmu.
Novinářka Zuzka Pršalová je sice krásná žena, ale v žádném případě nepatří do kategorie křehkých blondýn. Její pravidelné zpravodajství si přečtete v denním tisku.
Standa Berkovec se těší na to, že k jeho výškovým vysílacím rekordům z himálajských osmitisícovek přibude také vysílání z Jižní Ameriky. V pravidelných telefonátech ho uslyšíte v rádiu Impuls a také v novém metropolitním rádiu Dobrý den Liberec.

Představení v Senici vzbudilo velký rozruch a podle slov místních to tímto způsobem – jako show s hudbou a doprovodným programem – zatím žádný dakarský tým nepojal. V současné době se vozy připravují na nalodění v přístavu Le Havre. V České republice se naposledy rozloučí se svými příznivci 24. 11. mezi 12. a 14. hodinou na Olomouckém náměstí. Odpoledne pak v Liberci kolem 17 hodiny. Po cestě lodí už ho čeká historicky první Dakar v Jižní Americe Buenos Aires – Valparaiso – Buenos Aires, který startuje 3. ledna 2009.

Ze Záhorie Stanislav BERKOVEC a Marek Spáčil
Foto: Roman Langer