Get Adobe Flash player
Home DAKAR 2008 Poslední ohlédnutí...?

Poslední ohlédnutí...?

Hodnocení uživatelů: / 16
NejhoršíNejlepší 

Image Vždy, když publikuji jakoukoliv smutnou zprávu, je mi samému divně od žaludku. V uplynulých letech to byly především zprávy o nehodách či dokonce smrtích přímých účastníků. Letos sice nikdo o život nepřišel, nikdo se nezranil, přesto poslední články ve mně nezanechávají lepší pocit. Je mi smutno, když Vám musím přinášet takovéto zprávy a chtěl bych tímto článkem udělat tečku za zrušením Rallye Dakar.

Pojďme společně hledět do budoucna a věřit, že se to již nebude opakovat, kdy jakékoliv zlo bude mařit naše úsilí, sny a radosti. Prohlášení závodníků aneb co se ještě dělo v Lisabonu.

Vyhlášení z druhého dne technických přejímek ve 12 hodin místního času na shromáždění účastníků Dakaru 2008:

Etienne Lavigne :

"Vítám přátele Dakaru a všechny ty, kteří byli tento rok s námi. Musím Vám oznámit smutnou zprávu. Dakar 2008 neodstartuje. Přečtu oficiální vyhlášení A.S.O.
Po jednání s francouzskou vládou, obzvlášť s ministerstvem zahraničních věcí a po zohledněním jejich stanoviska, organizátoři Dakaru se rozhodli o zrušení soutěže Dakar 2008, která by se uskutečnila v období 5. až 20. ledna na trase mezi Lisabonem a hlavním městem Senegalu. Při současné napjaté mezinárodní situaci, s ohledem na vraždu 4 francouzských turistů z 24. prosince 2007 spojovanou s islámskou skupinou Magred Al - Kaida, a na hrozbu teroristických skupin směřujících přímo proti soutěži, A.S.O. se nemohla rozhodnout jinak, než soutěž neuspořádat. Prvořadou odpovědností A.S.O. je zabezpečení bezpečnosti účastníkům, včetně obyvatel navštívených krajin, amatérským a profesionálním soutěžícím, technických týmům, novinářům, partnerům a spolupracovníkům. A.S.O. tak opětovně potvrdila, že otázka bezpečnosti nikdy nebyla, není a ani nebude předmětem kompromisů na Dakaru. Rallye Dakar je symbolem, který je nemožné zničit. Zrušení soutěže v roce 2008 neovlivní budoucnost rallye Dakar. Právě proto, věrna odhodlání ke sportu, A.S.O. bere na sebe úlohu nabídnout v roku 2009 nová dobrodružství milovníkům pouštní rallye. Uvedené říkám s hlubokým smutkem a rozčarováním. Dakar nás obdarovává krásnými momenty plnými výzev, a slibuji, že Dakar tu bude i v budoucím roce. Děkuji."

Prohlášení závodníků:

Cyril DESPRES

"Slyšíc slova Etienne Lavigne mohu říct, že jednal naprosto správně. Současné podmínky neumožňují, aby jsme šli do Afriky. Respektuji jejich rozhodnutí. Doposud jsem se zúčastnil Dakaru osmkrát a dělal jsem to proto, že organizátoři udělali výbornou práci. Udělali ji i tento rok, ale bohužel jsme nemohli odstartovat...přesto se postavím na start i příští rok."

Jean-Louis SCHLESSER

"Nemůžeme dělat nic jiného, než respektovat rozhodnutí organizátorů, kteří své rozhodnutí opřeli o přísné doporučení francouzské vlády a ministerstva zahraničních věcí, které nemůžeme ignorovat ... musíme ho respektovat. Problémem je, že Dakar se stal obětí vlastního mediálního úspěchu. 50 různých národů... umíte si představit následky, pokud se něco stane?"

Sven QUANDT, vedoucí týmu BMW X-Raid

"Vždy jsme věděli, že Mauretánie je těžké území. Problémy byly už i v minulosti, takže jsme věděli, s jakými problémy se můžeme setkat. Bohužel, zvítězila bezpečnost."

Kris NISSEN, vedoucí týmu Volkswagen

Věřím, že když A.S.O., organizátoři, Etienne a jeho lidé neuměli najít jinou alternativu, tak by to neuměl nikdo, a to musíme respektovat.

Dominique SERIEYS, šéf týmu Mitsubishi

" Mitsubishi Motors je zanícené do terénních závodů ... ať už je to Dakar, Transorientale nebo TransSouthAmerica. Naše historie v terénní rallye má už 26 roků... a připravujeme nové auto na rok 2009, které bude hotové v červnu nebo v září 2008. To co se stalo neovlivňuje naše plány do budoucnosti."

Carlos SAINZ

"Je mi líto, že politické otázky mají vliv na sport. Pořádek ve společnosti se změnil a tím i ve sportu."

Bruno SABY

"Nejlepší věcí během mojí kariéry asi je, že jsem každoročně navštívil Afriku, kontinent, který nás miloval a kam jsme donesli mnoho dobra ... nyní na politický tlak opouštíme státy, které si to nezaslouží. Myslím si, že největší prohru zaznamenali africké státy.

David CASTEU

"My, závodníci, se soustředíme výlučně na rallye, na přípravu, nezajímá nás co se stane ... a nyní...nevím...myslím na měsíce příprav...na účastníky...mám kamaráda, amatéra, který si vzal půjčku 30000 Euro, aby mohl odstartovat. Před chvílí jsme se setkali, měl oči v slzách a ptal se : "Dovedeš si to představit? Ty sny... Neskutečné."

Eric VIGOROUX :

"Když si představím kolik věcí bylo potřeba na přípravu na Dakar ... a všechno vyšlo nazmar 30 minut před skončením technických přejímek, museli jsme dávat pozor na tolik věcí...a už jsme byli připraveni na velký zážitek... a teď, jako blesk z čistého nebe toto oznámení... nevím. Ještě stále tomu nemohu uvěřit. Doufám, že můj tým, partneři a všichni, co na tom pracovali, to nevzdají. Musíme se semknout, aby jsme mohli pokračovat."

Sarr ALIOUNE se startovním číslem 121

"Problémem je,že sponzorské smlouvy, které jsem podepsal vyžadují, abych odstartoval. Koupil jsem motorku, zaplatil jsem ubytování v Lisabonu... a teď nevím co bude....doufám, že pochopí ... , že to není moje vina."

Ellen LOHR

Jsem velmi smutná. Pracovali jsme velmi tvrdě a nechápu to rozhodnutí. Velké týmy to přežijí, ale my, malé týmy a jednotlivci, jak máme vrátit peníze sponzorům, peníze, které jsme už utratili. Znamená to smrt Dakaru, nebudu mít víc příležitostí na start. Legenda skončila."

Christian LAVIEILLE

"Vložená práce a energie vyšly nazmar, nevíme přesně co je v Mauretánii. Z hlediska rozpočtu bych byl radši, kdyby jsme odstartovali, byť jen do Maroka... kvůli sponzorům a partnerům, kteří nás měsíce dotují. Myslím si, že to budeme mít těžké. Pro Dakar to bude velmi těžké. Nevím, jestli ještě bude Dakar."

Carole MONTILLETT

"Dva - tři roky jsou hrozby proti Dakaru. Souhlas dali a potom zrušili. Etapy bylo třeba nutné rušit nebo změnit kvůli rizikům ..., ale je možné, že to byl poslední úder a Dakar už víc nebude existovat."

Stephane HENRARD

"Neumím si představit, že toto bude konec Dakaru, který má 30 letou tradici, přes nádherné státy...vím, že i větší část Mauretánie s radostí přivítá Dakar... toto je politické rozhodnutí, a znamená prohru rallye."

Marc COMA

"Život závodníka je krátký... rok je dlouhá doba, ale musíme respektovat, že pokud to není bezpečné, tak nejedeme. .. doufám, že rok bez Dakaru uběhne rychle, a příští rok budou splněné všechny bezpečnostní podmínky a milovníci rallye a pouště se opět budou moct postavit na start závodu".

Petr “Brisco“ Zumr