Get Adobe Flash player
Home CROSS COUNTRY RALLYE MS Cross Country Rallye Hail Baja 2010

Hail Baja 2010

Hodnocení uživatelů: / 1
NejhoršíNejlepší 

Image Už po páté bude město Hail a jeho okolí hostit rally Hail Baja. Během třech soutěžních dní od 16. - 18. února se poušť Nafud stane dějištěm prvního závodu letočního seriálu FIA Cross Country Baja Cup.

Po premiéře v tomto prestižním seriálu v roce 2008 byla však saudsko-arabská soutěž v minulém roce z kalendáře vyškrtnuta. Přísně náboženské zákony tu zakazují ženám jakékoliv sportovní aktivity včetně řízení motorového vozidla, což znemožnilo start několika zájemkyním. Tento rok se sice na postoji pořadatelů a organizátorů nic nezměnilo, přesto se však Hail Baja do seriálu FIA vrátila.

Podobně jako minulé roky ( netradičně v porovnání s jinými soutěžemi ) nabízejí organizátoři zámořským účastníkům ubytování na pět nocí zdarma a k tomu kapesné ve výši 2.500 dolarů. Při startovném ve výši cca 30.000 Kč, ceně bezolovnatého benzínu Natural 95 za 3 Kč a s pomocí při zajištění víza je to jistě lákavá nabídka. Na vítěze čeká finanční prémie 28.000 dolarů, když celkově pořadatelé rozdají mezi soutěžící 53.000 dolarů.

Záštitu nad soutěží, stejně jako při předešlých ročnících, drží Jeho královská výsost princ Saud Bin Abdul Mohsen Bin Abdul Aziza, guvernér oblasti Hail, předseda Nejvyššího výboru pro místní rozvoj a předseda výboru rallye. Mishaal Al-Sudairy, prezident Saudské asociace motoristického sportu (SAMF) projevil spokojenost s vývojem soutěže. "Každý, kdo se kdy v minulosti zúčastnil Hail Baja byl ohromený krásou a náročností zdejšího terénu a taktéž formátem soutěže. Je pro nás ctí moci zahájit sezónu 2010 a zámořským účastníkům nabídnout vyjímečné a náročné etapy."

Tým pod vedením Elie Semaana připravil pro účastníky celkově tři etapy. Ikdyž je první speciálka pouze sedmikilometrovým prologem, další dvě erzety mají dohromady více než 500 kilometrů, a to už je pořádná porce. Na trati pak závodníky čekají písečné duny, rychlé písečné pisty, ale i technicky náročné klikaté cesty. Celková délka soutěže je 834 kilometrů.

Většině evropských posádek bojující v CCR Baja Cup brání v účasti neštastně krátký odstup od další soutěže tohoto seriálu, Baja Russia Northern Forest, která se koná pouhé dva týdny po skončení Hail Baja. Více vozidly a dostatečným finančním zázemím však disponuje málokdo, tudíž rozhodnutí, které soutěži dát přednost je nasnadě. Podobně jako minulé roky tak bude soutěž záležitost převážně domácích jezdců.

Exotickým vábením se doteď příliš mnoho týmů zlákat nedalo. Boris Gadasin, Wolfgang Wels nebo Laslo Palik maji na svém kontě pouze po jedné účasti, zatímco náš Mirek Zapletal už navštívil místní soutěž dvakrát. Letos mu však vystavilo stopku zranění, které si přivodil při letošní rallye Dakar. Po několikaleté přestávce se s oblíbeným Land Roverem vrací zpět sólista Tommaso Castellazzi. S úplně novým vozem se představí Toyota Rally Team Saudi Arabia. Toyotu FJ Cruiser Racer, vozidlo postavené v Saudské Arábii, bude pilotovat domácí Saleh Al-Saleh. Do soutěže nasadí tým i druhé vozidlo, Toyotu FJ Cruiser Proto, připravené v Evropě speciálně pro tento typ soutěží. Za jeho volant usedne jeden z nejúspěšnějších domácích rally jezdců, blízkovýchodní mistr rally z roku 1995, 42-letý Abdullah Bakhashab. Za volanty dvou dieselových Isuzu D-Max si účast stejně jako loni zopakují Majed Al-Ghamdi a Abdullah Al-Dosari. Jejich cílem je vítězství ve třídě T2. Katarský šejk Hamed Bin Eid Al-Thani, Abdullah Al-Herais z Arabských Emirátů či místní Ali Hussain Obaid si za soutěžní nářadí zvolili Nissan Patrol.

V arabských zemích však dlouhodobě pracuje i pár evropanů, kteří našli zalíbení v Cross Country Rallye. Ian Barker je jedním z nich na rok 2010 si připravil nový a silnější Nissan Patrol se kterým přestoupil do třídy T1. V ní mu společnost bude dělat David Mabbs s Toyotou FJ Cruiser. Mark Powell, druhý v minulém roce, do své buggy tentokrát neusedne. Do rodné Velké Británie ho odvolali povinnosti. Nejvíc pozornosti však na sebe poutá obhájce prvenství, 29-letý Yazeed Al-Rajhi. Posádku s ním bude tvořit opět Matthieu Baumel a pokusí se zopakovat svůj předchozí úspěch. Pro Al-Rajhiho byla totiž Hail Baja 2009 první a zatím jedinou soutěží v jeho dosavadní kariéře. Ověřený Nissan Navara tento rok vymění za ex-tovární Mitsubushi Racing Lancer týmu JMB Stradale Offroad.

Administrativní a technické přejímky proběhnou 15. a 16. února. V ten samý den po obědě se po slavnostním startu postaví posádky na start kratičkého prologu. Druhá etapa se koná ve středu 17. února a soutěž bude ukončena po třetí etapě slavnostním vyhlášením, ve čtvrtek 18. února.

Michal Kostka