Get Adobe Flash player
Home CROSS COUNTRY RALLYE MS Cross Country Rallye UAE Desert Challenge

UAE Desert Challenge

Hodnocení uživatelů: / 1
NejhoršíNejlepší 

Image Od 22.3 do 27. 3 se ve Spojených Arabských Emirátech konal první závod seriálu FIM mistrovství světa v cross country rally. Poslední etapa byla poznamenána pouštní bouří, v které účastníci jeli téměř 50% měřeného úseku a bylo tedy zapotřebí vyšší opatrnosti a přesné navigace.

Mezi motocyklisty se s celým závodem nejlépe vypořádal suverén letošní dakarské rally Španěl Marc Coma, před kterým se podobně jako na nejtěžším podniku světa musel sklonit druhý Francouz Despres, na třetí příčku dosáhl norský závodník Ullesvalseter, který se stal vítězem poslední etapy.

Coma startoval do poslední sekce s náskokem 1 minuty a 50 vteřin na svého odvěkého rivala z Francie, který se chystal v poslední etapě zaútočit na první pozici. Marc Coma ovšem využil nového pravidla v mistrovství světa, když si jako vedoucí závodník mohl do poslední etapy určit startovní pozici. Španělský jezdec se rozhodl pro 4. pozici a jak se později ukázalo byl to mistrovský tah. V navigačně obtížné etapě se držel ve stopách před ním jedoucích jezdců a na prvním CP již zvýšil svůj průběžný náskok na 2 a půl minuty.Cyril Despres nedokázal svému protivníkovi vzdorovat a letos už podruhé mu podlehl. Do cíle nakonec Coma dojel na třetí pozici za Ackermanem a Ullesvalseterem, ovšem co je důležité, téměř o 4 minuty před Despresem. V celkovém pořadí na medailové pozice doprovodil Comu s Despresem Nor Ullesvalseter.

Kategorie automobilů nebyla bohužel tak silně obsazena jako skupina dvoustopých strojů a tak se celkové vítězství stalo snadnou kořistí pro Guerlaina Chicherita, který společně se švédskou navigátorkou Tinou Thörner zvítězil ve všech měřených úsecích a do cíle dojel s dvouapůlhodinovým náskokem na druhý vůz domácího Yaxha Al Helaia o další hodinu a 2é minut zpět zůstal další z domácích reprezentantů Abdullah Al-Herais . Oba jeli na vozech Nissan Patrol. Chicherit se tak skvěle chopil pozice týmové jedničky, kterou se stal po odchodu Katařana Nasser Al Attiyaha do konkurenčního VW. Škoda jen, že neměl v poli žádného zdatného soupeře, který by mu(jeho X3) dokázal konkurovat a dostal jej pod tlak, s kterým do těchto chvil míval problémy a často končil v poli poražených, či přímo vyřazených .

Marian Chytka