Get Adobe Flash player
Home DAKAR 2010 Dakar 2010 - 11. etapa: Celkový souhrn

Dakar 2010 - 11. etapa: Celkový souhrn

Hodnocení uživatelů: / 2
NejhoršíNejlepší 

Image Rallye Dakar se vrátila zpět do Argentiny a závodníci mohli po průjezdu Pasem Libertadores v nadmořské výšce 3500 metrů spatřit i dominantu And, 6859 vysokou Aconcaguu. Czech Dakar Team ve středu bohužel přišel o rychlou asistenci Tatra pilotovanou Martinem Kolomým. Dnes na soutěžící čeká náročný den v nejdelší etapě letošního Dakaru s těžkou speciálkou a dlouhým přejezdem na závěr.

11. etapa, středa 13. ledna 2010, Santiago - San Juan, spojovací úsek I. 211 km, rychlostní vložka 220 km, spojovací úsek II. 3 km, celková délka 434 km. Na startu 11. etapy vedoucí z hlavního města Chile Santiaga přes hřebeny And do Argentiny stálo už jen posledních 198 strojů, které čekal přejezd vysoko v horách položené státní hranice mezi oběma hostitelskými zeměmi a obtížná speciálka o délce 220 kilometrů.

Dakar2010

Etapa mezi městy Santiago - San Juan, včetně spojovacích úseků, měřila 434 kilometrů. Přes průsmyk Paso Libertadores ve výšce 3 500 m jezdci tedy opustili Chile a opět zamířili do Argentiny na jejímž území už také probíhala rychlostní speciálka. Prvních 50 km ve vysoké nadmořské výšce dalo zabrat motorům z důvodu ztráty výkonu kvůli sníženému podílu kyslíku ve vzduchu, 20 km sjezdu zase u všech prověřilo brzdy a v ostatní části trati se jezdci museli soustředit na technické pasáže a hledat správný průjezd přes argentinské řeky.

Dakar2010

Jiří Janeček, pilot jediné české automobilové posádky v soutěži, v cíli etapu charakterizoval slovy: „Šílená trať! Plno šutrů. Dokonce jsme museli jet v řece proti proudu!“ Posádka sériové Toyoty Land Cruiser 120 však dokončila etapu zdárně na 38. místě.

V automobilech celkově vede Španěl Saintz, za ním s relativně malým odstupem 4 minut, Katařan Al-Attiyah a skoro 24 minutovou ztrátou Američan Miller, všichni na volkswagenech. Teprve pak Francouzi Peterhansel a Chicherit na BMW, přičemž Peterhansela dělí od Sainze 2 h a 10 min.

V kamionech etapu vyhrál pro změnu Rus F. Kabirov před týmovým kolegou Chaginem. Oba dva Kamazy jsou také (v opačném pořadí) na čele celkové klasifikace trucků. Martin Kolomý s Tatrou měl na rychlostní zkoušce problémy s motorem a na 102. kilometru už nebyl klasifikován.

Czech Dakar Team