Get Adobe Flash player
Home DAKAR 2009 Sedmá etapa pro kamiony zrušena, ale

Sedmá etapa pro kamiony zrušena, ale

Hodnocení uživatelů: / 5
NejhoršíNejlepší 

Image Čtvrteční šestá etapa ze San Rafaël do Mendozy byla velmi náročná. Hlavně dvou set kilometrový speciál. Během něj se nedařilo posádkám najít průjezdní body. Vedoucí automobilový závodník byl dokonce vyloučen, protože neprojel žádnou z povinných kontrol. Během této trasy si sáhlo na dno sil několik posádek.

Někteří poukazovali na špatnou organizaci a chaos v navigaci. Stále se mezi účastníky hovoří o změnách a nejasnostech v celkovém pořadí ve všech kategoriích závodu.

MS-rallytruck tým s organizátory projednává ztrátu, která vznikla při vytahování zapadlého kamionu konkurenčního týmu ze soliska. Mohlo by to pro něj znamenat vylepšení skóre etapy i celkového pořadí. „Je také v jednání, zda etapa bude anulována nebo nebude,“ řekl tlumočník MS -rallytruck týmu a řidič novinářského Nissanu Patrol Jiří Žák.

Sedmý závod měl vést z Mendozy do chillského Valparaisa.

Ve více než osmi set kilomterové etapě byl naplánovaný přibližně čtyřestkilometrový speciál vedoucí po pistách, přes pískové duny, po štěrkových cestách s nebezpečnými kamenitými a skalnatými úseky v horách s převýšením přibližně sedm tisíc metrů nad moře. „Organizátoři nám kladli na srdce, že si máme připravit co nejteplejší oblečení. Nastoupáme do výšky těsně pod čtyři tisíce metrů a teplota tam má klesnout až k minus třem stupňům,“ pokračoval Jirka.

Auta, motocykly a čtyřkolky odstartovali hned po ránu.

Před východem slunce odjely z bivaku i asistenční doprovody. V sedmé etapě se karavana Rallye Dakar 2009 přesunula do Chille, což při počtu zhruba tří tisíc účastníků zatížilo hraniční přechod.

Asistence musela hranice překročit v určitou dobu a závodníci zase v jinou. Snad proto se kamióny tentokrát z rozhodnutí organizátorů do závodu nezapojily. Do Valparaisa se proto vydaly po trase speciálu.

Ve Valparaisu účastníci nejnáročnějšíá světové rallye zůstanou do nedělního rána. Stráví tam sobotní den odpočinku a pak se pustí do druhé části závodu.

Zuzanka Pršalová