Get Adobe Flash player
Home CROSS COUNTRY RALLYE MS Cross Country Rallye Silk Way

Silk Way

Hodnocení uživatelů: / 2
NejhoršíNejlepší 

Image Ve čtvrtek 15.dubna se v luxusním petrohradském hotelu Angleterre uskutečnila tisková konference, v průběhu které byly prezentovány obrysy Silk Way Rallye 2010. Start závodu, který je součástí takzvané Dakar Series, byl stanoven na 11 září v Petrohradě.

Do cíle v pořadatelském městě zimních olympijských her 2014 Soči, dorazí karavana závodníků 18.září.

Po velkém úspěchu loňského premiérového ročníku, který se jel pod záštitou prezidentů Ruska, Kazachstánu a Turkmenistánu, letos pořadatelé v čele se šéfem týmu Kamaz Semjonem Jakubovem a ve spolupráci s pořadatelskou organizací Rallye Dakar ASO připravují podnik, který by měl navázat na všechno dobré z loňského ročníku a posunout nastavenou laťku ještě dál.

"Když za námi přišel prezident Turkmenistánu a chtěl po nás, abychom zorganizovali rallye, která povede přes tři země, tak jsme ani nevěděli kde začít," prohlásil Semjon Jakubov. "Ve spolupráci s ASO a vládami Ruska, Kazachstánu a Turkmenistánu se to nakonec povedlo. Nebylo to jednoduché, ale hodně jsme se díky tomu naučili a letos bychom to chtěli zúročit."

Úspěch premiérového ročníku a blížící se termín zimní olympiády se stal impulsem k pokračování rallye. "Účastníci chtěli pokračování, někteří dokonce přislíbili účast předem," pokračuje Semjon Jakubov. "Letos jsme se rozhodli uskutečnit celou rallye na území Ruska, protože je to zejména z pohledu logistiky jednodušší a rovněž bezpečnější. To však rozhodně neznamená, že by měla být Silk Way 2010 snad chudší a méně zajímavá. Opak je pravdou."

Pro úspěch rallye je důležité, že ji podporují nejvyšší ruské politické elity v čele s předsedou vlády Vladimírem Putinem. V rámci propagace olympijských her by Soči mělo být spjato i s dalšími ročníky Silk Way.

Co tedy účastníci od Silk Way 2010 očekávat? Tisková konference načrtla pouze obrysy trasy, přičemž detailní informace nebudou uvolněny až do startu. Semjon Jakubov přislíbil, že se pojede okolo dvou tisíc kilometrů rychlostních zkoušek na různých površích a že zajímavá trasa bude svou náročností srovnatelná s Dakarem. "Tato rallye by se měla lišit od všech ostatních. Díky spolupráci s ASO bude zajištěna vysoká sportovní úroveň. Těžkosti začnou hned první den. Pojede se místy, kam nevstoupila lidská noha. Prakticky každá etapa nabídne písky. Navigace bude extrémně náročná. " Bivaky by měly být organizovány na letištích, organizátoři budou mít k dispozici 7 letadel, 7 vrtulníků a 25 pořadatelských aut.

Po zhlédnutí videa pořízeného během přípravy trasy snad nikdo z přítomných nepochyboval o tom, zdali Rusko dokáže nabídnout atraktivní písečné úseky. "Garantuji Vám, že tak náročný písečný terén, jaký Vás čeká hned v první etapě, jste ještě neviděli,"uzavřel Semjon Jakubov.

Podobně jako minulý rok do závodu odstartují automobily a kamiony. Vzhledem k předpokládaným extrémním terénům a s tím souvisejícími požadavky na bezpečnost nebudou ani letos startovat motocykly, resp. pojedou mimo závod a po jiné trase.

Z pohledu kamionů představuje Silk Way 2010 jeden z klíčových závodů sezóny. Kamaz postaví na start neuvěřitelný počet osmi závodních strojů. O významu, jaký truckové týmy přikládají Silk Way, svědčila účast kompletní holandské špičky v čele se zraněním se zotavujícím Gerardem de Rooyem a bratry van Ginkelovými. Právě Gerard de Rooy se na výzvu Semjona Jakubova stal prvním přihlášeným účastníkem, byť teprve za tři týdny bude vědět jak na tom zdravotně je. České barvy hájil v Petrohradu Czech Dakar Team, který se stal druhým přihlášeným v kategorii kamionů. Předpokládá se však i účast Tatry Aleše Lopraise, Tomáš Tomeček se ještě nerozhodl. Jakubov podle svých slov jedná i s Hinem a dorazit by mohl rovněž Hans Stacey na MANu. Pokud se potvrdí očekávání, tak se můžeme těšit na jednu z největších kamionových bitev v historii.

Manažer a pilot Czech Dakar Teamu Marek Spáčil komentoval výsledek prezentace Silk Way 2010 pozitivně: "Jsem rád, že nás Semjon Jakubov do Petrohradu pozval. Silk Way 2010 má naši podporu a moc se na ni těšíme. Podle toho, co jsme se dozvěděli od organizátorů, to bude zajímavá a náročná rallye, což by nám mělo vyhovovat. Od návratu z Dakaru pracujeme na autech a připravujeme některá vylepšení. Díky svému načasování představuje Silk Way ideální přípravu na Dakar."

Co se kategorie automobilů týče, tak organizátoři zatím potvrdili účast toho nejlepšího mezi netovárními týmy. Například známý Team Dessoude, který se rovněž účastnil tiskové konference i následné neformální části, přihlásil hned čtyři vozy. Zúčastnit by se však měly i další špičkové týmy jako SMG nebo JMB Stradale Off Road. Účast továrních týmů VW a BMW nemohli organizátoři na tiskové konferenci potvrdit, ale prý je vše na dobré cestě. Podle Semjona Jakubova svou účast předem přislíbil druhý muž letošního Dakaru Nasser Al Attiyah.obrysy Silk Way Rallye 2010. Start závodu, který je součástí takzvané Dakar Series, byl stanoven na 11 září v Petrohradě, do cíle v pořadatelském městě zimních olympijských her 2014 Soči, dorazí karavana závodníků 18.září.

Silk Way 2010 - přehled etap:

1.etapa, 11 září - sobota: Saint-Petersburg - Staraya Russa
2 etapa, 12.září - neděle: Staraya Russa - Vyazma
3 etapa, 13 .září - pondělí: Vyazma - Lipetsk
4 etapa, 14 .září - úterý: Lipetsk - Volgograd
5 etapa, 15 .září - středa: Volgograd - Astrakhan
6 etapa, 16 .září - čtvrtek: Astrakhan - Elista
7 etapa, 17 .září - pátek: Elista - Stavropol
8 etapa, 18 .září - sobota: Stavropol - Sotchi

Ladislav Lála, Petrohrad