Get Adobe Flash player
Home CROSS COUNTRY RALLYE MS Cross Country Rallye Baja Italia

Baja Italia

Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 

Image Na startu třetí letošní soutěže Baja Cup se tradičně sešla evropská CCR špička. Číslo jedna patřilo obhájci trofeje za rok 2009 Borisu Gadasinovi (G-Force Proto). Po diskutabilní ruské diskvalifikaci si na Apeniny pro revanš přijel Krzysztof Holowczyc (Nissan Navara).

Zpřed roka bronzový Tonnie van Deijne dorazil opět s ex-továrenským Mitsubishi Pajero MPR13. Ze zatím posledních „medailistů“ chyběl pouze zraněný Miroslav Zapletal, jeho vozidlo však ne. Do nového speciálu Hummer H3 Evo usedla jediná úspěšná česká posádka z Dakaru 2010 Jiří Janeček a Viktor Chytka. Po dvou letech ve třídě T2 dostali možnost vyzkoušet si vozidlo diametrálně odlišné. Tým Offroadsport.cz měl v soutěži taky česko-slovenské zastoupení díky posádce Zdeněk Pořízek - Marek Sýkora (BMW X5 CC). Po Italech byli druhým nejpočetnějším národem Maďaři s pěti posádkami, jen o jednu méně měli Belgičané.

Páteční prolog zavedl účastníky soutěže do notoricky známého kamenitého terénu řeky Tagliamento. Už po pár kilometrech skončila Cross country premiéra vícenásobného maďarského rally šampiona Balázsa Benika, který svůj Opel Antara RR utopil v brodě. Hodně času kvůli vodě v motoru ztratil i favorizovaný van Deijne. Zdeněk s Markem uzavírali první desítku, Jirka s Viktorem byli patnáctí.

Do soboty neodstartoval Zoli Garamvölgyi a jen o kousek dál se dostal vítěz prologu Gadasin než ho zradil motor. Celkem úspěšně ho čtvrtým místem zastoupil týmový kolega Bogdan Novickij. Na čelo se dostal Holowczyc a svůj náskok na druhého Joost van Cauwenberga, jedoucího taktéž s Nissanem, zvyšoval každým průjezdem. Dravou jízdu předváděl Károly Fazekas (BMW X5), zdatně mu sekundoval Riccardo Colombo (Mitsubishi L200). České posádky se pohybovaly těsně za první desítkou. Závěrečné sobotní kilometry byly poslední pro van Deijneho - stejně jako Gadasina ho zradil motor. Po odstoupení Imre Vargu se poslední dvě maďarské posádky držely v první pětce (4. Fazekas, 5. Szalay), šesté místo patřilo Pořízkovi. Janeček s Chytkou inkasovali sedm minut penalizace a drželi se ve středu soutěžního pole. Najlepší z Italů byl sedmý Giovanni Manfrinato (Renault Megane Proto). Ve třídě T2 byl první Valentino Bombelli před Nuno Matosem.

Poslední dvě rychlostní zkoušky se v neděli jely na stejné trati jako den předtím, ale v opačném směru. Holowczyc nedal nikomu šanci sesadit ho z vedoucí pozice a vyhrál oba měřené úseky. Belgičan van Cauwenberge si držel fantastickou druhou příčku až do poslední RZ. V ní se mu po pěti kilometrech odporoučel zadní diferenciál a následná časová ztráta znamenala propad na páté místo. Stříbro tak připadlo Novickému a bronz Fazekasovi. Balázs Szalay získal stejně jako před rokem čtvrtou příčku.

Téměř identické časy v průběhu celé soutěže jezdili Pořízek a Manfrinato. Úspěšnějším byl v konečném účtování český jezdec, Manfrinato se stal nejlepším domácím pilotem. Třináct klasifikovaných jezdců před sebou a stejný počet za sebou - přesně ve středu výsledkové listiny zůstala dvojice Janeček-Chytka. Vítězství ve třídě T2 si odnesl Valentino Bombelli, Gianluca Tassi skončil druhý a důležité body do poháru si připsal třetí Nuno Matos.

V kategorii motocyklů nechyběl úřadující vítěz Nicola Dutto, hlavním lákadlem měl být jeho souboj s Francisco „Chaleco“ Lopezem, třetím mužem letošního Dakaru. Jenže už v první sobotní RZ měl Dutto těžký pád po kterém byl vrtulníkem transportován do nemocnice. Závěrečná RZ byla kvůli nepřízni počasí zrušená a Lopez tak přišel o šanci dostat se na pódium a zůstal pátý. Vítěz Alberto Basso si rozhodující náskok vytvořil až v páté (tedy poslední) RZ, druhý Mauro Sant prohrál o 35 vteřin. Bronz na poslední chvíli ukořistil Alex Zanotti, Paolo Ceci se musel spokojit se čtvrtým místem.

Pro obhajobu si mezi quady přijel Josef Macháček a na pomoc si vzal týmového kolegu Martina Plechatého. Nezmar „Machus“ opět vypálil všem soupeřům rybník a slavil další vítězství. Plechatý dojel na pátém a Tomáš Kubiena na sedmém místě. Z českých jezdců nedokončil pouze Vlastík Tošenovský. To samé platí o Jarovi Katriňákovi, kterému se zadřela brzda. Roman Malovec dokončil soutěž na 21., Martin Antal na 16. a Jozef Sýkora jako nejlepší ze Slováků na 13. příčce.

Celkové výsledky:

1. Krzysztof Holowczyc / Jean-Marc Fortin - Nissan Navara 3:40:01
2. Bogdan Novickij / Vitalij Evtechov - G-Force Proto +03:49
3. Károly Fazekas / Péter Maurer - BMW X5 +06:44
4. Balázs Szalay / József Lukács - Opel Antara RR +07:54
5. Joost van Cauwenberge / Steven Vyncke - Nissan Navara +09:47
6. Zdeněk Pořízek / Marek Sýkora - BMW X5 CC +15:38
...
11. Valentino Bombelli / Daniele Fiorini - Mitsubishi Pajero +30:32 (1. místo ve třídě T2)
14. Jiří Janeček / Viktor Chytka - Hummer H3 Evo +35:25

Průběžné pořadí FIA IBC po třetím závodu:

1. Bogdan Novickij (UKR) 16 bodů
2. Krzysztof Holowczyc (POL) 15 bodů
- Boris Gadašin (RUS) 15 bodů
- Yazeed Al-Rajhi (SA) 15 bodů
5. Aleksandr Mironenko (RUS) 11 bodů
- Abdullah Bakhashab (SA) 11 bodů
...
19. Zdeněk Pořízek (CZ) 3 body

Michal Kostka, www.dakar.cz