Get Adobe Flash player
Home CROSS COUNTRY RALLYE MS Cross Country Rallye Další Silk Way rallye mezi Petrohradem a Soči ?

Další Silk Way rallye mezi Petrohradem a Soči ?

Hodnocení uživatelů: / 2
NejhoršíNejlepší 

Image Napjatá očekávání doprovázejí vyjednávání o příští podobě Dakaru i Dakar Series. Rallye na Hedvábné stezce se podle posledních zpráv přesune na ruské území a propojí dva přístavy od severu k jihu: severní Petrohrad a jižní Soči, dějiště zimní olympiády 2014.

Dokonce i termín už je znám. Dle ruské agentury Interfax by se mělo jet mezi 9. a 19. zářím 2010. Všechno ostatní je však zatím ve fázi tvorby, a tak i tahle informace ještě může doznat korektur. Pořadatelský tým v čele se Semjonem Jakubovem je ve finálním tažení směrem k zajištění celého podniku po finanční stránce, klíčová je rovněž státní podpora hostitelských zemí. Přesun mezi Petrohrad a Soči by signalizoval, že Kazachstán a Turkmenistán daly od podpory soutěže ruce pryč, ale nechejme se překvapit. V polovině března by měl pořadatelský tým vstoupit do jednání s ASO s cílem dojít ke konsensu ve věci společného pořádání rallye.

„Na posledním ročníku Silk Way Rally se nám moc líbilo. I když pak do odjezdu na Dakar nezbývá mnoho času, jde o skvělou prověrku vozidla i posádky, kterou všichni potřebujeme. Účast Kamazu i de Rooye navíc dává startovnímu poli kvalitu, kterou pro dobré závodění potřebujeme. Na Silk Way bychom rádi vyrazili zas, i kdyby soutěž nakonec nabrala jiný charakter. A navíc díky působení A.S.O. je také dobře mediáně zvládnutá,“ říká Aleš Loprais.

Nejasná situace prozatím panuje kolem Dakaru samotného. Druhé jihoamerické dějství se vydařilo, ale většina účastníků prahne po návratu do Afriky. Pořadatelé tak musejí porovnávat dvě misky vah. Na té jedné vyjednávají o sponzorských přísvěvcích hostitelských zemí, když obě by rády Dakar ve své domovině zanechaly. Na straně druhé, přáním závodníků je podívat se zpět do afrických dun, v úvahu jasně přichází Libye, Tunisko a Egypt. Na obou miskách však panuje důkladná čára přes rozpočet: zemětřesení v Chile zcela změnilo pořadí priorit státních financí této jihoamerické země. No a politická roztržka libyjského vůdce Kadáfího, jehož země je pro případný návrat dakarské rallye do Afriky klíčová, se Švýcarskem a potažmo celou Evropou, jakož i vyhlášení džihádu, to všechno nedělá moc klidnou atmosféru.

Jiří Vintr