Home CROSS COUNTRY RALLYE Open Marathon 2003-5 V Benešově více jak 10.000 diváků / CZECH OPEN OffROAD maraton

V Benešově více jak 10.000 diváků / CZECH OPEN OffROAD maraton

Hodnocení uživatelů: / 1
NejhoršíNejlepší
Celý článekBenešov O víkendu před Velikonocemi se v Benešově sešli vyznavači offroadových maratónů na druhý závod seriálu, tentokrát pod názvem OffROAD Autopoint Maraton 2003. Šéf místního motorkářského areálu říka: „Takovejch aut tady ještě nebylo!“ A měl pravdu, již v pátek se sjížděli z celé republiky nadšenci se svými terénními speciály, aby prošli prezentací a technickými přejímkami. Ihned poté mohli nastoupit k volným a měřeným tréninkům. Nakonec jich bylo třiatřicet v obou kategoriích.

Fotogalerie Na místě nejvyšším KTM Sette team – Jan Holada a Michal Rudolf oba na motocyklech KTM 400 a 250

V sobotu ráno ještě probíhaly přejímky v kategorii motocyklů a čtyřkolek. Organizátoři se měli co ohánět, neboť těch přijelo celkem 90. A tak bylo o zábavu na sobotní den postaráno. V devět vše vypuklo. Na trať se vydalo všech 63 registrovaných týmu kategorie MOTO a 5 v kategorii ATV. Čekalo na ně dvouapůl hodinové klání s místním tankodromem. Pětikilometrový okruh byl náročný o to více, když po půl hodině začalo motorkářům pršet. Týmy mohou být dvoučlenné a tak se brzy jezdci v prostoru startu začali měnit. Ti s lepší fyzičkou jeli sólo. Většinu startovního pole tvoří takzvaní „hobíci“, tedy jezdci bez licencí, kteří teprve sbírají zkušenosti se závoděním, ale objevují se zde i zkušení matadoři. Mezi ně jistě patří známý dakarší účastníci, které jsme v Benešově mohli vidět v každé z kategorií. Na motocyklu seděl po dvou letech Ivo Kaštan, na čtyřkolce za tým Autopoint ATV team jel letošní vítěz v kategorii Josef Macháček a i zde nenechal nikoho na pochybách, že to na quadu Yamaha 850 umí. V kategorii terénních vozů jeli za tým Tiskaři Autopoint offroad team Martin Macík a Láďa Fajtl, které jsme zase mohli na Dakaru zahlédnout v kokpitu jejich kamiónu LIAZ. Tady se představili s novým vozem Jeep CJ7 GR s motorem Audi 2,5 TDI, ale o autech až později. Nakonec se nad motorkáři počasí smilovalo a zbývajících 30 minut závodu jeli za sluníčka. To nejvíce hřálo vlašimský KTM Sette team – Jan Holada a Michal Rudolf oba na motocyklech KTM 400 a 250. Vyhráli s náskokem jednoho okruhu před týmem Motosport Adámek - Štefan Svitko a Tomáš Císař na motocyklech Honda a KTM a tím třetím byl Petr Dokoupil na Yamaze, který jel sólo. Ten společně s Nešporem vyhrál již ve Šternberku a tak se dostal do vedení průběžného pořadí v seriálu OffROAD Maratonu. Čtyřkolky vyhrál Autopoint ATV Team – Josef Macháček na Yamaze 850, který nadělil více než dva okruhy týmu Andy Motors – Pavlu Ulmanovi s GasGas 450. Třetí Holci Racing team – ve složení Jiří Franc – Ivo Řehák na Suzuki 500 měli kolo ztrátu. Pak se vše chystalo ke startu šestihodinovky terénních vozů. Do zaváděcího kola vjížděly všechny týmy za zajímavým pásovým vozem Gaz Bobr, který zde plnil funkci asistenčního a vyprošťovacího vozu. Libor Mejznar, který je u nás prodává, s ním vyrazil i při závodu motorek, když bylo potřeba dopravit ze zadní části areálu zraněného motocyklistu. Naštěstí šlo jen o zlomenou ruku. V prvních řadách stáli ti nejrychlejší z tréninků a tak se také pěkně seřadili hned po startu závodu. Zemní práce M. Šoltys na Nissanu Bagger 3.0 Di vedli celý peloton několik okruhů. Zezadu na ně dorážel právě již zmíněný tým Tiskařů ze Sedlčan, tedy Martin Macík se svým Jeepem a také Dynamic Offroad team z Plzně se svým Audi V8 GR.

Fotogalerie Martin Macík a Ladislav Fajtl

Ve třídě do dvou litrů byl průběh závodu podobný tomu ve Šternberku. Moderní a skvěle fungující Suzuki Jimny zcela ovládly tuto kategorii a všechny čtyři se zařadili hned za sebe. V průběhu závodu se mezi ně snažil dostat Bobr Team s jedním ze starších Samuraiů, ale na konci hovořili výsledky jasně. Po úvodních problémech se na špici pomalu propracovával loňský mistr z Dřevohostic Míra Zapletal. Tam se statečně držel Zahas DeniMoto team Davida Žitníka, který vyhrál v úvodním závodu sezóny ve Šternberku. O druhé místo se střídal Author bike team a SaRa team. O kvalitě těchto vozů hovoří jasně i to, že OffROAD team Dřevohostice zajel při své stíhací jízdě i nejrychlejší kolo závodu za 8:51 min. a v absolutním pořadí by skončil na druhém místě. Nad dva litry to bylo tentokrát hodně napínavé. Hned čtyři vozy si držely jen těsné odstupy a tak každé zajetí do boxů měnilo pořadí. Po čtyřech hodinách odstoupili z předních pozic pro poruchu na voze Zemní práce M. Šoltys a hodinu před cílem zůstal stát na trati Dynamic offraod team pro poruchu na zadní nápravě. Tím se ocitli Tiskaři na prvním místě a s výrazným náskokem tří okruhů dojeli do cíle. Druhý 4x4 klub Turnov jel stabilní závod bez zbytečných chyb a zastavování a to jim přineslo stříbrný věnec. Třetí byl tým Auto Rollo z Vráže u Berouna. Podobně jako Dynamici skončil i Zahas Deni Moto s modrým Jimny. Měli však takový náskok, že i když skončili 45minut před koncem závodu se zlomenou zadní nápravou na trati, stačilo jim to celkově na třetí místo. Druhý byl Author bike team Honzy Šírera a na první místo se vyhoupli Mirek Zapletal a Přemek Korejs z OffROAD teamu Dřevohostice. V areálu byla instalována plnobarevná obrazovka a tak se více než deset tisíc diváků mohlo kochat přímým přenosem z části trati, kterou nemohli na živo vidět. Dále si mohli ve volných chvílích prohlédnout vystavené vozy Mazda od firmy AutoPalace Spořilov a Autopoint či výstavku historických terénních vozů. Kvalitu celého podniku podtrhovalo dobré a rychlé občerstvení a zábavná moderace závodu kombinovaná se stylovou muzikou. Vítězové obdrželi hodnotné ceny od firem Autopoint, Rentpoint a AutoPalace, dále autorádia VDO Dayton od Mercant Soundu a další od ÚAMK a pořádající agentury 24 hours agency. Vítězové v offroadových maratónech slaví sektem z Lechovic, který však ve většině případů stříkají vítězné posádky po svých soupeřích, divácích a novinářích, kteří se v jejich blízkosti nachází. Tak skončil benešovský OffROAD Autopoint maraton a my se již těšíme na Hyunadai offroad Maraton v Milovicích 24.května. Zdroj: (czechmaraton.cz) (Další článek)

(Všechny články v kategorii Telefonica-Dakar 2003) (Videa z Telefonica - Dakar 2003) Hlavním partnerem portálu Dakar.cz je internetový obchodní dům Hocker