Motocyklové soutěže nejsou ekologickou katastrofou
Jak by věci neznalý člověk mohl soudit ze série jednoznačně kritických článků, publikovaných v uplynulých dnech v několika regionálních tiskovinách Libereckého kraje. Společným motivem této kampaně je skutečnost, že se po dlouhých třiceti letech na území České republiky vrací prestižní "motocyklová olympiáda" - Mezinárodní šestidenní motocyklová soutěž, která se ve dnech 24.-29.září uskuteční v okresech Liberec, Jablonec n.N. a Semily.
Motocyklový soutěžní sport má v naší zemi dlouhou a slavnou tradici a mnozí si jistě ještě pamatují doby, kdy československá reprezentace neměla na těchto mistrovstvích světa družstev konkurenci. Protože dobré příklady táhnou, je naprosto přirozené, že tento sport má i dnes u nás značnou popularitu a přestože je technicky i finančně náročný, díky entuziasmu a obětavosti aktivních jezdců i příznivců mají u nás pořádané soutěže ve světě stále vynikající pověst. Bylo by tedy velmi nešťastné, kdyby na pomyslné misce vah převážily emoce, nedůvodné obavy a iracionální argumenty odpůrců této akce všechny její nesporně pozitivní přínosy.
Jsem profesí i vzděláním ekolog a přesto (či spíše právě proto) jsem členem organizačního výboru, který letošní Šestidenní připravuje a vůbec přitom nemám pocit, že se jakkoliv zpronevěřuji svým zásadám a principům, z nichž ochrana přírody a životního prostředí vychází. V naší kulturní krajině převládají - pomineme-li ornou půdu - především umělé, člověkem vytvořené a ovlivňované ekosystémy kulturních luk a produkčních lesů, které byly zakládány proto, aby přinášely užitek. Samozřejmě i taková krajina může být krásná a zasluhuje si ochranu. Nelze v ní však zakazovat činnosti, které nejsou v rozporu se zákonem a právy vlastníků pozemků, i když subjektivně s nimi souhlasit nemusíme. Jestliže nikoho nepohoršuje skutečnost, že dříve či později se i v tom nejpůvabnějším koutě lesa objeví lidé s motorovými pilami a těžkou technikou či že každý podzim hynou tisíce zvířat střelami lovců, bylo by pokrytecké odsuzovat sport, který na pár dní sice naruší klid, ale nepoškodí žádnou z důležitých funkcí přírody a krajiny. Je-li totiž terénní motocyklová soutěž připravena a organizačně zajištěna tak, aby opravdu nebyly dotčeny cenné biotopy a zvláště chráněná území přírody, jsou škody na přírodním prostředí prakticky zanedbatelné. Měl jsem mnohokrát možnost se o tom přesvědčit, protože jako poradce a konzultant ve věcech životního prostředí spolupracuji s pořadateli motocyklových soutěží už řadu let. Ani v jednom případě, kdy pořadatelé plně respektovali dohodnutá pravidla, neshledaly orgány ochrany přírody a inspekce vznik závažných škod, neprokázaly je ani nezávislé odborné studie a expertízy.
Mezinárodní motocyklová federace (FIM) má na ekologické zabezpečení Šestidenní velmi přísné požadavky, shrnuté do samostatného Řádu pro životní prostředí. Zdejší pořadatelé letošního ročníku si tedy ani nemohou dovolit jakýkoliv konflikt s platnou legislativou v oblasti životního prostředí, protože by ztratili důvěru této vrcholné mezinárodní organizace. V současné době se teprve připravují konečné návrhy vedení jednotlivých etap soutěže, které budou v krátké době předloženy k vyjádření místně příslušným orgánům státní správy na úseku ochrany přírody a krajiny, zároveň probíhají jednání s vlastníky dotčených pozemků. Teprve po zapracování připomínek orgánů ochrany přírody a kladném vyjádření všech vlastníků bude možno mluvit o závazných trasách soutěže. Ani v jednom případě se však neuvažuje s vedením části tras přes zvláště chráněná území přírody. Publikované obavy z devastace Jizerských hor či dalších chráněných oblastí v okolí jsou tedy zcela zbytečné. Na druhou stranu je však nutno konstatovat, že nešťastnou shodou okolností došlo v loňském roce právě v území, kde se Šestidenní má uskutečnit, k několika zcela diletantsky zorganizovaným motocyklovým soutěžím, jejichž pořadatelé nerespektovali oprávněné a zákonem chráněné zájmy ochrany přírody. Tato skutečnost výrazně poškodila důvěryhodnost týmu, který se na přípravě Šestidenní podílí, byť s výše zmíněnými akcemi nemá nic společného.
Rád bych se zmínil i o často vyslovované obavě z "útěku před odpovědností" pořadatelů za případné škody. Z čistě praktických důvodů byla pro komplexní zajištění Šestidenní vytvořena právnická osoba "ISDE Jablonec n.N. 2002 spol.s r.o.", která má dva společníky - Město Jablonec nad Nisou a Autoklub ČR Praha. Ta má sice základní jmění 100 tisíc korun, ale bude hospodařit s částkami v řádu desítek milionů. Je opravdu možno vážně předpokládat, že společnost, která bude muset pod přísnou kontrolou plnit finanční závazky, vyplývající jak z řádů FIM, tak i z obecně závazných předpisů, se kvůli neochotě hradit případné škody na životním prostředí vystaví mnohem přísnějším postihům? Navíc probíhají intenzívní jednání, směřující k pojištění odpovědnosti za škody na životním prostředí pojišťovnou, která se těmito riziky zabývá.
Za sebe i za celý organizační výbor mohu všechny ochránce přírody, ať už profesionální nebo dobrovolné, s plnou odpovědností ujistit, že všechny jejich oprávněné podněty a připomínky k vedení tras a organizačnímu zajištění akce budou pořadateli akceptovány. Na druhou stranu ale věříme, že vstřícnost a respekt budou vzájemné. Zákony platí pro všechny a svoboda jedněch končí tam, kde začíná svoboda druhých.
Celý jeden zářijový týden budou sdělovací prostředky na celém světě přinášet nejen sportovní výsledky 77.Mezinárodní šestidenní motocyklové soutěže v České republice, ale také hodnotit její organizační úroveň a celkovou atmosféru. Bylo by škoda tak vynikající příležitost k příznivé prezentaci státu, Libereckého kraje a jednotlivých měst promarnit.
RNDr.Ondřej Huml
Zástupce pro životní prostředí ISDE 2002 Jablonec n.Nisou
Zdroj: ISDE 2002
(Všechny články v kategorii Telefonica-Dakar 2003) (Videa z Telefonica - Dakar 2003) Hlavním partnerem portálu Dakar.cz je internetový obchodní dům Hocker Zippo zapalovače klasika on-line Karnevalové kostýmy a masky pro karneval | Svítidla a osvětlení
< Předchozí | Další > |
---|