Loprais Tatra Team vyráží na Dakar v plné síle

Hodnocení uživatelů: / 11
NejhoršíNejlepší 

Image Jubilejní třicátý ročník Rallye Lisabon - Dakar je před námi a podle všech papírových předpokladů by měl být oslavou téhle nejslavnější dálkové soutěže. Největší počet účastníků, nejtěžší písčitá trasa posledních let, největší mediální zájem i o téměř 50% více ostrých soutěžních kilometrů jsou neklamným znamením, že by se tak mohlo stát.

Na legendární rallye vyráží Loprais Tatra Team dobře připraven. Má za sebou nejen vydatné testování ve tvrdých podmínkách tuniské pouště, ale vydatně posílil i na poli technického vývoje a zkvalitnění asistence.

Tým má na co navazovat. Nejen na šest vítězství legendárního Karla Lopraise, jehož v této bilanci ještě nikdo z příslušníků těžké vozby nedostihl, ale také na třetí místo v posledním ročníku, na nějž v nejtěžší konkurenci v historii závodu dosáhl Karlův synovec Aleš. Při své první účasti za volantem kamionu plně uspěl a po další celoroční přípravě chce pokračovat v započatém díle. Mimochodem – dvě jména nesou dosavadní jubilejní ročníky Dakaru (tedy desátý a dvacátý) v listinách vítězů pokaždé: Loprais a Tatra.

Image

Jaké novinky si tedy Loprais Tatra Team připravil?
Předně je to nový soutěžní speciál Tatra 815 4x4 čerstvě ustavené kategorie Superproduction. Jejím hlavním znakem je možnost postavit závodní vůz prakticky z jakýchkoliv sériově vyráběných komponent (podvozek, motor, převodovka, kabina) a také možnost posunout motor o 400 mm vzad, a tím výrazně zkvalitnit jízdní vlastnosti rozložením hmotnosti mezi přední a zadní nápravu. Přibližně polovina špičkových týmů se rozhodla jít touto cestou a Loprais Tatra Team není výjimkou.

Nový vůz opět pohání osvědčený osmiválec Deutz, je však posunut vzad a novým naladěním jsme dosáhli lepších výkonových parametrů. Vůz je výrazně lehčí (až o 500 kg) díky nové superlehké nástavbě z karbonových vláken. Charakter jeho jízdních vlastností tak občas připomíná motokáru. Vůz je nejen vyváženější, ale díky nižší hmotnosti lépe akceleruje. „Auto jsme výrazně zrychlili, je výbušnější, ale také hravější. Jízdní vlastnosti jsou mírně přetáčivé. Při testování v Tunisku jsme zkoušeli nové nastavení tlumičů i stabilizátorů a myslím, že jsme se přiblížili k optimu,“ říká o novém autě jeho řidič Aleš Loprais. Jeho otec a manažer týmu Milan Loprais dodává: „Podmínky testování v Tunisku nelze žádným způsobem nasilumovat v Evropě, nepomůže tomu ani slovenská Sahara u Senice, jakkoliv tam jezdíme rádi. Během testů jsme dokázali diagnostikovat tolik drobností, že nebýt testů, mohli jsme na ně doplatit už při marocké části Dakaru. Kvalitní příprava je k nezaplacení.“

Změny zaznamenala i soutěžní posádka. Tým se tak vrátil k tradičnímu schématu trojčlenné posádky. Navigátorem v soutěžním voze bude Ladislav Lála, který si dakarskou premiéru odbyl v loňském ročníku. Mechanikem je Milan Holáň, který se výrazně podílel na stavbě a technickém vývoji nového vozu.

Dnešní Dakar je nasazením a počtem silných posádek na hony vzdálen dobrodružným pionýrským časům let osmdesátých. Stále větší roli hrají asistence. Loprais Tatra Team poprvé vyráží hned s dvojicí asistenčních kamionů. Ten menší, který se ještě v lednu umístil na třetím místě v soutěži, bude pilotovat Michal Ptáček. Vůz je osazen novou skříňovou nástavbou, která poveze nejen náhradní díly a pneumatiky, ale i improvizovanou ložnici pro soutěžní posádku. Této finesy může v kategorii kamionů využívat pouze tým Kamaz a MAN. „Jsme přesvědčeni, že i fyzická připravenost posádek může hlavně během druhé poloviny soutěže hrát svou roli. Bylo třeba udělat něco pro to, aby soutěžní posádka měla šanci se kvalitněji vyspat i v pouštních podmínkách,“ podotýká Milan Loprais.
Tradiční svatyní, ke které soutěžní vůz přijíždí v bivaku, je pak legendární Tatra 815 6x6, přezdívaná Babča. Poveze náklad těžších náhradních dílů a bude pilotována dalším z dakarské rodiny Lopraisů, Karlovým synem Leošem, jemuž bude sekundovat zkušený mechanik Petr Hamerla, člen vítězné posádky při poslední ze slavných Karlových výher v roce 2001.

Nedílnou součástí týmu je i novinářský vůz neboli press car, kterým je i letos Nissan Navara. I tentokrát bude řízen šestinásobným vítězem, Karlem Lopraisem. Členem posádky bude manažer týmu a Karlův bratr Milan Loprais a také týmová mediální spojka, tedy zpravodaj Jiří Vintr a herec David Suchařípa. Oba se budou starat o náležité zpravodajství z dějiště soutěže a pořizování fotografických a filmových materiálů pro další mediální využití. „Účastí na Dakaru se mi plní dávný sen a stále tomu nemůžu uvěřit. Dakar na mě vždy působil jako něco neuvěřitelně velkého a silného a já mohu být při tom, ještě k tomu s jednou z největších legend této soutěže,“ říká o své účasti populární herec David Suchařípa.

LOPRAIS TATRA TEAM vyráží na start do Lisabonu na Nový rok z Frenštátu pod Radhoštěm.

LOPRAIS TATRA TEAM – Rallye Lisabon – Dakar 2008

Závodní vůz (startovní číslo 602) – Tatra 815 4x4

Aleš Loprais - pilot
Milan Holáň - mechanik
Ladislav Lála - navigátor

Asistenční vůz - Tatra 815 4x4

Michal Ptáček – řidič, mechanik
Ladislav Csekey – navigátor, mechanik

Asistenční vůz – Tatra 815 6x6 „Babča“

Leo Loprais – řidič, mechanik
Petr Hamerla – navigátor, mechanik

Press car – Nissan Navara 2,5 td

Karel Loprais – řidič
Milan Loprais – manažer týmu
Jiří Vintr – zpravodaj týmu, navigátor
David Suchařípa – herec, zpravodaj týmu

Loprais Tatra Team